Badanie bezdechu sennego

Badanie bezdechu sennego

Bezdech senny jest schorzeniem, na które do niedawna nikt w zasadzie nie zwracał uwagi. Dopiero nagłośnienie możliwych konsekwencji zdrowotnych zwróciło uwagę wielu ludzi na uporczywe, głośne i przerywane chrapanie. W dalszym ciągu jest jednak problem z diagnostyką.

W jaki sposób przeprowadza się badanie?

Badanie bezdechu przeprowadza się w szpitalu. Należy wtedy przespać kilka — przeważnie trzy — noce pod kontrolą lekarską. W tym czasie jesteśmy podłączeni do aparatury, która mierzy nasze funkcje życiowe w trakcie snu. Badanie takie ma niestety kilka wad. Pierwszym jest fakt, że nie śpimy w domu. To wystarczy, aby się nieco zestresować i mieć problem z zaśnięciem, co może skrócić badanie. Drugą wadą jest niewygoda. Podczas badania mamy podłączonych ok. 15 elektrod oraz czujniki oddechu. Wszystko to sprawia, że przewrócenie się z boku na bok może być niemożliwe. Trzecim czynnikiem jest koszt badania, które może kosztować nawet 1 000 zł. Pomimo tego, że badanie to jest realizowane na NFZ, liczba miejsc jest ograniczona, i na całkowicie bezpłatną diagnostykę przyjdzie nieco poczekać. Na szczęście pojawiły się metody, umożliwiające tańsze i wygodniejsze badanie. Do takich badań zaliczamy badanie poligraficzne.

Badanie poligraficzne bezdechu sennego

Jako ciekawostkę warto podać, że badanie poligraficzne bezdechu sennego, jest to polski wynalazek, który zaczyna podbijać zagraniczne rynki. Podczas badania na naszym ciele mamy założony czujnik na palcu (monitoruje on poziom tlenu we krwi) i sensor oddechu. Mózg układu, który jest wielkości smartfona jest umieszczony na ramieniu. Jakie są zalety tej metody? A no takie:
– badanie poligraficzne możemy wykonać w domu, ponieważ dane automatycznie są przesyłane do naszego lekarza,
– sen jest wygodniejszy, ponieważ cały układ pomiarowy nie ogranicza zbytnio ruchów,
– cena zestawu jest ok. trzykrotnie tańsza niż badanie w szpitalu.
Badanie poligraficzne może poprawić jakość naszego życia oraz pomóc zapobiec takim chorobom jak cukrzyca, choroby kardiologiczne lub udar.