Cenna rola witamin z grupy B

Cenna rola witamin z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Warto mieć na uwadze, że rozpuszczają się w wodzie, dlatego kiedy jest ich za dużo – usuwane są wraz z moczem. Jednakże w tym samym momencie istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo zauważenia u siebie niedoboru tych witamin.

Dlaczego witamina B6 odgrywa tak ważną rolę w organizmie?

Witamina B6 to określenie na kilka związków, które występują zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jej rola w organizmie ludzkim jest nieograniczona, gdyż odpowiada chociażby za regulację przebiegu wielu reakcji enzymatycznych. Sprawia ona, że metabolizm aminokwasów, węglowodanów oraz tłuszczów odbywa się bez większych komplikacji. Oprócz tego dzięki niej poziom glukozy w organizmie występuje na normalnym poziomie. Właśnie z tego względu jest ona polecana osobom zmagającym się z cukrzycą, gdyż naukowcy dowiedli, że ma ona znaczny wpływ na poziom cukru w organizmie. Zostało już wspomniane, że witamina oddziałuje na przemiany aminokwasów. Kiedy pod tym względem wszystko odbywa się bez większych komplikacji zdecydowanie maleje szansa występowania miażdżycy oraz podobnych dolegliwości. W przypadku, gdy witamina B6 jest przyjmowana razem z witaminą B9 oraz B12 poziom homocysteiny w organizmie normuje się. Kolejna zaleta polega na zapobieganiu hiporhomocesteinemii, co oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zmagania się z chorobami o charakterze przewlekłym. Chodzi głównie o miażdżycę o której była mowa już wcześniej, a do tego o schorzeniach związanych z układem sercowo-naczyniowym. To witamina, której nie może zabraknąć w organizmie kobiety w ciąży, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, a także problemów w trakcie porodu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie, dzięki witaminie B6 nasz organizm nie zmaga się z wieloma infekcjami, a także radzi sobie zdecydowanie lepiej ze stanami zapalnymi oraz zwalczaniem drobnoustrojów.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B6 należy sięgać przede wszystkim po cieciorkę, wątrobę wołową, kurczaka oraz indyka, łososia i tuńczyka, a także kaszę. Całkiem spore ilości znajdziemy w bananach.

Dlaczego witamina B6 jest tak istotna?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że niedobór jakiejkolwiek witaminy wpływa bardzo niekorzystnie na organizm człowieka. Skutki uboczne takiego stanu rzeczy są różne, jednakże można wskazać na szereg objawów, które pojawiają się w większości przypadków. Wiele osób zmaga się z ogólnym osłabieniem i rozdrażnieniem, do tego występują bóle głowy i problemy z koncentracją. Brak energii, owrzodzenia w kącikach ust, występują też problemy z wypróżnianiem się i mogą to być zarówno zaparcia, jak i biegunki. Wiele osób traci na wadze i nie ma apetytu. To jednak tylko przykładowe objawy, gdyż każdy organizm jest inny i mogą pojawić się również dodatkowe skutki uboczne.

Powyżej zostało już wspomniane jakie produkty należy spożywać, jednakże w większości przypadków dieta nie jest wystarczająca. Konieczne jest sięgnięcie po dobrej jakości suplement diety, który zawiera cały szereg witamin, które łącznie dobrze się przyswajają oraz doskonale wpływają na organizm człowieka. W tym miejscu warto wspomnieć o vitaminum b compositum, B –complex, czy Gold-Vit B. To oczywiście tylko przykłady, jednakże sprawdzają się znakomicie, a do tego poziom witaminy B zostaje szybko uregulowany w organizmie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że suplementy diety nie muszą być przyjmowane cały czas. Krótki okres wystarczy, żeby poprawić stan organizmu, a w dalszej kolejności warto tylko uzupełnić menu o właściwe produkty.