Co składa się na osiągnięcie sukcesu w sporcie?

Co składa się na osiągnięcie sukcesu w sporcie?

Kluczowym elementem uzupełniającym całokształt przygotowań sportowca do zawodów, niezależnie od dyscypliny sportowej jest prawidłowe funkcjonowanie psychiki– w tym umiejętność poradzenia sobie ze stresem związanym ze zróżnicowaną intensywnością i objętością treningową, rygorystycznym planem żywieniowym oraz samym startem w zawodach. Psychologia sportu to dziedzina obejmująca właśnie ten obszar.

 

Czym jest psychologia sportu?

Psychologia sportu od strony teoretycznej jest nauką zajmującą się badaniem, opisywaniem i wyjaśnianiem psychologicznych aspektów mających miejsce w sporcie. Praktycy na podstawie opracowanej teorii tworzą metody i techniki mające na celu poprawę osiągnięć oraz ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport. Błędnym myśleniem jest, iż psycholog sportowy jest niezbędny tylko sportowcom przeżywającym kryzys emocjonalny. Jest wręcz przeciwnie. Najczęściej specjaliści zajmujący się przygotowaniem mentalnym opracowują metody mające na celu zrobienie z dobrego sportowca jeszcze lepszego. Głównymi obszarami psychologii sportu są:

  • radzenie sobie ze stresem,
  • prawidłowe wyznaczanie celów,
  • wzmacnianie pewności siebie,
  • umiejętność koncentrowania się na „to” i „teraz”,
  • poprawa komunikacji pomiędzy zawodnikami i trenerami.

Przykładowo w sportach walki bardzo istotna jest pewność siebie zawodnika. Możliwe jest wypracowanie jej na bazie pozytywnych doświadczeń ( np. mądrze odbyta walka lub dobrze odbyty trening). Bardzo często zawodnicy zamiast skupić się na tym jak wiele już potrafią i jak mogą to wykorzystać, zawracają sobie uwagę tym co im nie wyszło lub czego jeszcze się nie nauczyli. Takie myślenie nie pomaga w zyskaniu wiary w zwycięstwo. Praca z takim zawodnikiem będzie się opierać o wspieranie jego mocnych stron, pomaganiu mu ich wykorzystać oraz zachęcenie do rozwoju tych umiejętności, które są jeszcze słabiej rozwinięte.

Jaki jest klucz do sukcesu?

Droga mistrza nie jest drogą na skróty – wymaga wiele poświęcenia, dyscypliny i wyrzeczeń. Należy pokonać wiele przeciwności oraz diametralnie zmienić swoje nastawienie. Najtrudniejszym przeciwnikiem nie jest inny sportowiec lecz własna psychika. Poznając swoje ograniczenie, możliwe jest nauczenie się, w jaki sposób można wykorzystać ukryty potencjał. Właściwe przygotowanie fizyczne i wytrzymałość nie wystarczą by osiągnąć sukces. Należy również pamiętać o swojej wewnętrznej sile, którą także należy trenować. U podstawy trzy poziomowej piramidy, na której szczycie jest forma sportowa są takie elementy jak stres, motywacja oraz koordynacja ruchowa. Natomiast jej środkową warstwę tworzą: koncentracja oraz stres w sporcie. Praca nad każdym z powyższych elementów w znacznym stopniu przyczyni się do osiągnięcia sukcesu sportowego.