Darmowe wakacje czy ciężka praca?

Darmowe wakacje czy ciężka praca?

Im bliżej wakacji, tym więcej studentów i młodych osób zastanawia się nad kursem animatora, bo może wydawać się, że jest to łatwa praca. Kto jednak powinien podjąć się pracy jako animator i dlaczego warto zrobić kurs?

Dlaczego warto zrobić kurs animatora?

Kurs animatora to coś, na co warto wydać pieniądze, jeżeli wiąże się swoją przyszłość z zawodem nauczyciela bądź opieką nad dziećmi, bo to doskonale weryfikuje nasze poglądy i to, czy nadajemy się do tej pracy. Czy to znaczy, że kurs animatora przeznaczony jest tylko dla studentów pedagogiki? Oczywiście, że nie. Taki kurs może podjąć się każdy, kto czuje, że praca z dziećmi będzie dla niego satysfakcjonująca i wie, że ma na tyle cierpliwości, by poradzić sobie na koloniach z dziećmi i młodzieżą.

Jaki powinien być dobry wychowawca?

Kurs animatora nie jest gwarancją, że będzie się dobrym wychowawcą. Trzeba mieć kilka niezbędnych cech, dzięki którym sprawdzimy się jako wychowawcy. Przede wszystkim, trzeba być otwartym na nowe znajomości – praca jako animator to nie tylko praca z dziećmi, ale i współpraca z innymi wychowawcami. Jeśli potrafimy działać w grupie, osiągnęliśmy już połowę sukcesu. Poza otwartością, niezbędna jest cierpliwość i taktowność. Na koloniach przyjdzie nam przebywać w towarzystwie różnych dzieci, nieraz takich, które mieszkają na co dzień w domu dziecka i mimo młodego wieku, wiele przeszły. Ponadto, warto wykazać się kreatywnością, a bycie energicznym także może pomóc. Jednak jedną z ważniejszych cech jest odpowiedzialność, bo to my mamy pod opieką dzieci i odpowiadamy za ich zdrowie i życie.

Jak wygląda praca jako wychowawca?

Będąc już na koloniach, możemy się zdziwić, kiedy okaże się, że przyjazd nad morze czy w góry to nie, tzw. „nicnierobienie”, a ciężka praca. Jako wychowawcy, zawsze musimy być czujni i gotowi do pomocy – dzieci potrafią zapukać do drzwi swojego opiekuna nawet w środku nocy, a my nie mamy prawa odesłać ich do łóżka, bo nigdy nie wiadomo, co się dzieje. Choć bycie wychowawcą to nie praca fizyczna, to i tak jest to męczące, zwłaszcza pod kątem psychicznym. Mimo to, warto jeździć, ponieważ zdobywa się doświadczenie.