Detektory CO2 – co warto o nich wiedzieć?

Detektory CO2 – co warto o nich wiedzieć?

Trudno go wykryć – właśnie dlatego tlenek węgla jest znany jako cichy zabójca. Ten podstępny, toksyczny gaz trafia do Twojego domu przez szeroką gamę pozornie nieszkodliwych źródeł, ale możesz się przed nim ustrzec stawiając na detektor CO2 i jego możliwości. To ważne, by wiedzieć jak najwięcej na temat wykorzystania detektora CO2 w swoim domu, bowiem nawet w małych dawkach lenek węgla może być szkodliwy, a ciężka ekspozycja może być śmiertelna – w najgorszych przypadkach.

Detektor Co2 – na ratunek!

Według danych zatrucie tlenkiem węgla jest główną przyczyną śmiertelnych zatruć w Polsce i na całym świecie. Jest to rodzaj ekspozycji na gaz, którego nie należy lekceważyć, stąd nic dziwnego że coraz więcej osób wyszukuje informacji na temat detektora CO2 który może ograniczyć to zagrożenie do minimum. Jednym ze sposobów zapobiegania ekstremalnej lub nawet łagodnej ekspozycji na tlenek węgla jest zainstalowanie w domu detektora tlenku węgla – działającego samodzielnie lub podłączonego do pełnego systemu bezpieczeństwa.

Jak działa detektor CO2?

Jak działają detektory tlenku węgla? Detektory tlenku węgla emitują alarm, gdy
wyczują określoną ilość tlenku węgla w powietrzu. Różne typy alarmów są wyzwalane przez różne typy czujników i na różnym poziomie zagrożenia. Np. jest czujnik w którym żel zmienia kolor, gdy absorbuje tlenek węgla, a zmiana koloru wyzwala alarm. Innym typem jest półprzewodnik z tlenkiem metalu. Gdy obwód układu krzemowego wykryje tlenek węgla, obniża opór elektryczny, a zmiana ta uruchamia alarm. Bardzo często jest też spotykany detektor CO2 w formie czujnika elektrochemicznego. Tutaj elektrody zanurzone w roztworze chemicznym wyczuwają zmiany w prądach elektrycznych, gdy wejdą w kontakt z dwutlenkiem węgla, a zmiana ta wyzwala alarm. Po uruchomieniu alarmu detektor CO2 musi znaleźć się w środowisku wolnym od tlenku węgla, aby się zresetować. Gdzie należy umieścić detektor tlenku węgla? Według specjalistów detektory CO2 tlenku węgla powinny być zainstalowane w kilku różnych miejscach: za drzwiami sypialni, na każdym piętrze Twojego domu oraz gdziekolwiek indziej jeśli jest to wymagane przez lokalne prawo.