Dodatkowa praca na studiach

Dodatkowa praca na studiach

Każdy student studiujący stacjonarnie, który chce podjąć pracę w trakcie studiów, musi przede wszystkim pogodzić ją z harmonogramem zajęć na uczelni. Dorabiać do kieszonkowego czy do stypendium może więc wieczorami lub w weekendy. Inaczej prezentuje się sytuacja, gdy student chce dorobić w okresie wakacyjnym. Najlepszym  wyborem wydaje się być wyjazd za granicę, a przydatny może być kurs animatora Poznań jest miastem studenckim, gdzie wiele studentów decyduje się na zrobienie takiego kursu.

 

Jaką pracę wybrać?

 

Poniżej przedstawione zostały najbardziej popularne prace wybierane przez studentów w trakcie studiów dziennych:

  • Udzielanie korepetycji – w sytuacji gdy dziedzina wiedzy, którą student rozwija na studiach lub poza nimi, pokrywa się z zakresem programu szkolnego, może on podjąć pracę jako korepetytor dla uczniów szkół podstawowych lub średnich. Zaletą takiej pracy jest możliwość o zadecydowaniu o ilości godzin oraz z kim będzie on współpracować.
  • Call center – zaletą tej pracy jest przede wszystkim możliwość indywidualnego określenia godzin pracy i ilości godzin. Ponadto uczy ona dążenia do celu, gdyż wypłata jest najczęściej uzależniona od wyników.
  • Roznoszenie ulotek – praca ta nie wymaga żadnego doświadczenia, ani specjalnego zaangażowania. Dużym jej minusem jest spędzenie wielu godzin na nogach. Kiedyś była ona domeną studentów, obecnie więcej osób dorosłych i uczniów szkół średnich decyduje się na podjęcie takiej pracy.
  • Praca zdalna – bardzo często zdalnie pracują studenci filologii jako copywriterzy oraz uczący się informatycy jako programiści czy testerzy oprogramowania. Ponadto możliwe jest podjęcie pracy zdalnej w sprzedaży internetowej lub moderowaniu i zarządzaniu portalami. Cechuje się ona własnowolnym wyborem liczby godzin przy zachowaniu określonych terminów.
  • Obsługa imprez – bardzo popularnym wyborem pracy przez studentów na weekendy jest właśnie obsługa imprez okolicznościowych lub bycie kelnerem w restauracji lub w barze. Najważniejszym wymogiem jest posiadanie książeczki sanepidu.
  • Inwentaryzacje i wykładanie towaru – polega ona na przeprowadzeniu spisu towaru oraz podczas jego wykładaniu na półki na zorganizowaniu mu odpowiedniego miejsca według otrzymanych wytycznych.

 

Praca z korzyścią na przyszłość

 

Praca dla studenta w trakcie studiów, która ma mieć pozytywny wpływ na jego przyszłość to taka, która bezpośrednio wiąże się z tym co taka osoba chce robić. Przykładowy osoby studiujące sport mogą podjąć pracę jako pomoc trenera w klubie sportowym, a osoby studiujące zarządzanie powinny spróbować złożyć Cv do firm, gdzie później współpraca może zostać przedłużona na określonym stanowisku. Studenci mają również możliwość pracy w okresie wakacyjnym, np. za granicą. W takiej sytuacji przydatne może być odbycie odpowiednich szkoleń wcześniej jak np. kurs animatora.