Echinokaktus Williamsa- „narkotyczna piękność”.

Echinokaktus Williamsa- „narkotyczna piękność”.

Wielu z nas ma tę piękną roślinę w swoim domu. Niewielu jednak wie o tym, że to magiczna roślina Indian amerykańskich o właściwościach narkotycznych i halucynogennych.
Echinokaktus Williamsa, bo o nim mowa, to pochodzący ze środkowej Ameryki sukulent pędowy. Jest to roślina bardzo dekoracyjna. Powierzchnia pędu Echinokaktusa jest żebrowana, a na jego szczycie znajdują się pęczki białych włosków. Kaktus ten kwitnie na różowo, a jego kwiaty są duże, niezwykle dekoracyjne i delikatnie pachną jaśminem.

Odcięte i wysuszone pędy tej rośliny, zwane pejotl lub mescal-buttons, do dzisiaj są używane w celach leczniczych oraz narkotycznych. Zawierają one znaczne ilości substancji z grupy alkaloidów- główne z nich to meskalina i hordeina oraz aminy- między innymi tyrozynę, tyraminę i pejoninę. To właśnie tym substancjom, sukulent ten zawdzięcza przydomek „narkotyczna piękność”. Mają one bowiem silne działanie psychotyczne i halucynogenne. W dużych dawkach powodują euforię, pobudzenie oraz kolorowe wizje. Meskalinę, jedną z głównych substancji czynnych występujących w pędach tego sukulenta, stosowano niegdyś w psychiatrii jako lek antydepresyjny. Działa ona silnie pobudzająco, zmniejsza też głód i pragnienie.

Echinokaktus Williamsa od wieków jest używany przez Indian dla wzmocnienia sił podczas ciężkiej pracy. Służy temu żucie świeżych lub suszonych plasterków pędów pozyskiwanych ze szczytowej części rośliny. Obecnie czysta meskalina, której źródłem jest ten piękny egzotyczny kaktus, jest znanym i zakazanym narkotykiem.