Jak dbać o dywany?

Jak dbać o dywany?

Dywany są częstym elementem wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrane mogą ocieplić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Przy całym swoim uroku i praktyczności, są też jednymi z najbardziej brudzących się elementów wyposażenia. Jak więc dbać o dywany, by służyły nam one przez długie lata?

Wszystko zależy od tego gdzie dany dywan jest położony i na jakie zabrudzenia jest narażony. Już na etapie wyboru dywanu pasującego do wnętrza możemy się uchronić przed częścią nieprzyjemnych niespodzianek. Mowa tu oczywiście o typie i materiale na jaki się zdecydujemy. Dywanik łazienkowy, czy kuchenny będzie narażony na częste polewanie wodą. W tym przypadku lepiej postawić na materiały syntetyczne, które nie chłoną tak bardzo wody i nie będą tak podatne na zagnieżdżanie się  w nich grzybów i pleśni. W przedpokoju i domach, w których przebywają zwierzęta nie sprawdzą się dywany długim włosiem, w które zarówno brud przyniesiony z dwory, jak i sierść zwierząt będzie się mocno wcierać. Odpowiedni wybór i pielęgnacja dywanów przedłuży ich żywotność. Zabierając się za czyszczenie dywanu zawsze na początku sprawdź zalecenia producenta, ponieważ każdy materiał może mieć inne wymagania.

Jak czyścić dywan pokojowy?

Podstawą pielęgnacji będzie częste i dokładne odkurzanie. Jeżeli dopuścimy do głębokiego wtarcia zabrudzeń ciężko będzie je usunąć, a ponadto obciążą one włókna dywanu i nie będą się one właściwie układać. Odkurzaj dywan w różnych kierunkach dzięki czemu włosy będą się równo układały na każdą stronę, a piasek i kurz zostaną dokładniej usunięte.

Raz do roku należy dywan uprać. Posłużyć do tego mogą odkurzacze, które najpierw naniosą na materiał pianę, która ułatwi odczepianie brudu od włókien, a następnie zassą ją z powrotem zabierając też zabrudzenia. W przypadku gdy nie dysponujemy takim urządzeniem, powinniśmy zlecić upranie dywanu specjalnej pralni. Podczas takiej usługi na dywan nanoszone są specjalistyczne detergenty, a następnie pod ciśnieniem powietrza lub pary wodnej są one usuwane wraz z brudem.

Dywan w większości przypadków zajmuje dość dużą powierzchnię w pomieszczeniu. Nie każda jego cześć jest tak samo zużywana i brudzona. Być może kawałek leży w samym przejściu, a nad inną stoi stół i raczej nikt tam nie chodzi. Duży dywan rzadko kiedy jest też równomiernie wystawiony na działanie promieni słonecznych. Z dwóch powyższych powodów, w celu zapewnienia równomiernego zużycia dywanu, obracaj go co 3-6 mc, tak by w kolejnym okresie części oszczędzane były teraz narażone na większe zniszczenia.

Dywanik łazienkowy – siedlisko grzybów i pleśni

Jak już zostało wspomniane do wilgotnych pomieszczeń lepiej nadają się dywaniki wykonane z syntetycznych materiałów. Są one bardzo przyjemne w dotyku, zapewniają ciepło pod stopami po gorącej kąpieli, a przy tym są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Przecież ostatnio co chcesz zrobić, po wieczornym rytuale SPA, to postawić nogi na brudnej, śmierdzącej stęchlizną szmacie. Dywanik łazienkowy powinien być regularnie prany. To jak często zależy głównie od liczby domowników. W rodzinie 4-osobowej, gdzie każdy przynajmniej raz dziennie bierze prysznic, pewnie konieczne będzie czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu, ale jeżeli mieszkamy sami, a w łazience jest względnie mało wilgoci, może się okazać, że raz na 2, a nawet 3 tygodnie w zupełności wystarczy. Chodniki łazienkowe posiadające pod spodem gumę antypoślizgową czyść w niższych temperaturach. Klej, na który przyczepiona została guma, może nie być odporny na działania wysokich temperatur i zwyczajnie się odklei, przez co dywanik zacznie się ślizgać. W przypadku wszystkich tekstyliów używanych w łazienkach to czyszczenie i konserwacja mają kluczowe znaczenie. Oszczędzimy sobie powstawania plam, przykrego zapachu, czy widoku pleśni jeżeli będziemy regularnie prać i dobrze suszyć dywaniki.