Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Nie ma co ukrywać – hemoroidy dość wstydliwy, a jednocześnie zaskakująco powszechny problem, który może dotknąć niemal każdego z nas. Jak wiadomo, jest to dolegliwość bolesna, która znacznie uprzykrza życie. Jak zatem uśmierzyć związany z nią dyskomfort i wspomóc swoje leczenie?

Praktyczne porady – co ograniczy ból?

W zależności od faktycznej skali problemu, leczenie hemoroidu może potrwać dłużej lub krócej. Jeśli dany przypadek jest poważniejszy, trzeba liczyć się z tym, że całkowite wyeliminowanie dolegliwości będzie wiązało się z dłuższym okresem czasu, podczas którego trzeba będzie w jakiś sposób poradzić sobie z bólem, aby móc normalnie funkcjonować.

Nie jest to zadanie proste, a szczególnie na początku, gdy nie widać jeszcze efektów kuracji, natomiast dyskomfort związany z trudnościami, jakie napotyka się nawet przy najnormalniejszych czynnościach (siedzenie, wypróżnianie się i tak dalej) jest bardzo dotkliwy. Istnieją różne metody, do których można się zwrócić w celu zniwelowania objawów choroby. Jeśli zatem mierzysz się z takim problemem, warto się z nimi bliżej zapoznać.

Oczywiście, tego typu uśmierzanie bólu nie powinno nigdy wiązać się z zaniechaniem leczenia. Rozsądna i racjonalna osoba z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest podjęcie się kuracji w porę – najlepiej za konsultacją z lekarzem specjalistą. Nawet jeśli poszczególne objawy wydają się ustępować, odpowiednie lekarstwa koniecznie muszą pozostać w użyciu.

Miękkie siedzenia – dostosuj swoje otoczenie!

Prawdopodobnie najprostszą, a jednocześnie jedną z najbardziej praktycznych rad, jest zapewnienie sobie wygodnego, miękkiego siedziska. Przebywając we własnym domu, rozsądnie jest korzystać z bardziej obszernych mebli o wygodnej konstrukcji – doskonale spisze się tu fotel, wersalka czy nawet łóżko, gdyż nie wywierają one tak dużego nacisku na tylne części ciała.

Gdy przebywa się poza swoimi czterema ścianami, będąc zmuszonym do przebywania w innym miejscu z przyczyn zawodowych bądź edukacyjnych, dobrym pomysłem może okazać się wzięcie z sobą prostej poduszki. Chociaż takie akcesorium nie jest porównywalne z autentycznym fotelem, to powinno sprawić, że godziny spędzone w szkole czy pracy staną się mniej uciążliwe.

Kolejną kwestią jest tu sama pozycja siedzenia. Niektóre z nich będą o wiele bardziej komfortowe od innych, a przynajmniej w kontekście samych hemoroidów. Ciężko zaoferować pod tym względem konkretną poradę, lecz warto zachęcić do poszukiwania wygodnego sposobu siedzenia, a także jego stosunkowo częstej zmiany.

Jeśli da się tego uniknąć, czasem po prostu najlepiej jest wtedy, gdy nie siedzi się wcale. Co więcej, częste spacery, wprowadzenie dodatkowej dawki ruchu w ciągu dnia mogą pozytywnie wpłynąć na proces trawienia, dzięki czemu wypróżnianie się będzie mniej uciążliwe.

Leczenie dla osób z hemoroidami – jak się go podjąć?

Jak już wcześniej wspomniano, dotkliwość hemoroidów może znacznie się różnić, stąd różne standardy, jakie stosuje się przy ich leczeniu. Nawet mało intensywna dolegliwość powinna się jednak spotkać z odpowiednią kuracją, a także zastosowaniem specjalistycznych preparatów, które przyspieszą gojenie. Większość ludzi decyduje się na różnego rodzaju maści, lecz lekarstwa o najwyższej skuteczności muszą docierać nieco głębiej – do źródła problemu. Chodzi tutaj w końcu o faktyczne wyleczenie hemoroidów, a nie tylko ograniczanie bólu i innych, związanych z nimi objawów. Dla wszelkiej pewności zaleca się udać do lekarza w celu zaczerpnięcia informacji z profesjonalnego źródła.

Czopki z propolisem to stosunkowo powszechna metoda walki z hemoroidami. Ich główną zaletą jest fakt, że silnie wspomagają gojenie i regenerację nadwyrężonej błony śluzowej – jest to naturalna, wytwarzana przez pszczoły substancja, która wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Należy jednak podkreślić, że aby w pełni wykorzystać te właściwości, bardzo istotna odpowiednia aplikacja propolisu.