Jak radzić sobie z odleżynami?

Jak radzić sobie z odleżynami?

Odleżyny to problem osób, które przez dłuższy czas nie zmieniają pozycji. Może ona być zarówno leżąca, jak i stojąca. Kiedy mamy do czynienia z odleżynami skórą zajmuje się martwicą, która jest w stanie dotrzeć nawet do kości. Ten nieprzyjemny stan wpływa bardzo negatywnie na ogólne samopoczucie człowieka.

Odleżyny w kilku słowach

Odleżyny to nic innego jak uszkodzenia skóry, które dotyczą zarówno mięśni, jak i kości. Pojawiają się one jako skutek uboczny długotrwałego ucisku, który występuje w trakcie siedzenia bądź leżenia w jednej pozycji bez poruszania się. Właśnie z tego względu jest to dolegliwość spotykająca przede wszystkim osoby starsze oraz schorowane. Niepełnosprawni i korzystający z wózka inwalidzkiego to kolejna grupa, która bardzo często zmaga się z tego typu dolegliwościami. Niektórzy maja odleżyny na skutek złamania kończyn. W takiej sytuacji ręka czy noga jest przez dłuższy czas unieruchomiona w gipsie i taki jest tego skutek. Odleżyny pojawiają się więc jako efekt długotrwałego naciskania na konkretna partię ciała. Skutkiem tego krew nie jest w stanie krążyć w tym miejscu we właściwy sposób. Kiedy osoba, która zmaga się z odleżynami nic nie czyni nic, aby poprawić stan zdrowia, po pewnym czasie dochodzi do obumierania tkanek. Odbywa się to przede wszystkim tam, gdzie kości stykają się ze skórą, czyli łokciach, kostkach oraz kolanach. Wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach czy piętach – to kolejne lokalizacje, gdzie odleżyny pojawiają się w pierwszej kolejności. Maść na odleżyny to najlepsze rozwiązanie w trakcie zmagania się z tymi nieprzyjemnymi zmianami. Warto wiedzieć jak jej używać oraz na co zwracać uwagę.

Jak stosować maść na odleżyny?

W składzie maści na odleżyny nie może zabraknąć witaminy E. Jej podstawowe zadanie polega na wspieraniu namnażania się komórek skóry. Dobrze, aby znajdował się w nim pantenol, gdyż sprawia on, że zmiany na skórze regenerują się zdecydowanie szybciej. Inne składniki również pomagają, dlatego konkretne maści różnią się zdecydowanie od siebie. Miód i zioła himalajskie cieszą się dużą popularnością.

Maść na odleżyny powinna przede wszystkim pielęgnować oraz chronić skórę. Oprócz tego sprawia, że szybciej się regeneruje i zmniejsza ryzyko obumierania tkanek skórnych. Dodatkowo ma jeszcze jedną bardzo istotną cechę, a mianowicie izoluje ciało od bakterii oraz grzybów.

W trakcie zakupów maści należy wybierać preparat posiadający allantoinę. Całkiem sporą popularnością cieszą się maści konopne oraz propolisowe. Maść na odleżyny może tez opierać się na cynku, albo zawierać dodatek balsami peruwiańskiego. Ten ostatni sprawia, że skóra jest silnie nawilżana, co dobrze wpływa na jej kondycję. Oprócz maści bardzo dobrze sprawdzają się tez plastry wykorzystywane na odleżyny.