Jak urządzić ogród zimowy?

  • Dom
  • 21 października 2020
Jak urządzić ogród zimowy?

Kubek gorącej herbaty zimą, w otoczeniu roślin? To możliwe, a żeby to mieć, wcale nie musisz lecieć na drugą półkulę. Cieszyć się odrobiną natury możesz nawet w bloku i to przez cały rok. Zagwarantuje Ci to odrobina przestrzeni odgrodzona od środowiska zewnętrznego taflami szkła – ogród zimowy.

Zimowa wersja ogródka to marzenie wielu z nas, ale za nim zdecydujemy się na jego aranżację musimy przemyśleć kilka kwestii. Ogród zimowy to co prawda nie oranżeria, ale jednak jego nieodłącznym elementem są rośliny. Bez nich to miejsce zapewne nie przywodziłoby na myśl w pierwszym odruchu natury, a raczej gabinet lekarski, z którego mamy ochotę jak najszybciej zwiać. Jak zbudować, ogrzać, wyposażyć i jakie rośliny dobrać, by ta namiastka odpoczynku przy naturze mogła nas ciszyć przez cały rok?

Budowa zimowego ogródka

Choć wielu wydaje się, że ogród zimowy, to prosty szkielet i kilka szyb, to jeżeli faktycznie chcemy się nim cieszyć cały rok i ma nam służyć przez długie lata, to sprawa zaczyna się nieco komplikować. Dobrze przemyślany ogród ma właściwie dobraną i zamontowaną konstrukcję, odizolowany fundament lub inne podłoże, system wentylacyjne oraz grzewczy, jeżeli chcemy się nim cieszyć również w chłodniejsze miesiące. Sam szkielet może być drewniany, metalowy lub z PCV. Bardzo istotnym faktem jest sposób jego montażu do ściany budynku. Jeżeli ten został ocieplony, to musimy upewnić się, że system montażu sięga do konstrukcji budynku. Osadzenie elementów montażowych w warstwie izolacyjnej może zwyczajnie nie utrzymać konstrukcji w ścianie. Do tego musimy dobrać odpowiednią szybę. Do wyboru mamy pleksi, ale ta nadaje się tylko do mniejszych, nieogrzewanych form, a wiec np. odgrodzenia balkonu, czy logi w bloku. W przypadku gdy chcemy cieszyć się tym miejscem również jesienią, czy zimą to zdecydowanie lepszym wyborem będą podwójne szyby. Pomiędzy nimi znajduje się suche powietrze lub gaz szlachetny dzięki czemu świetnie izolują termicznie, a do tego nie zniekształcają obrazu, przepuszczają dużo światła i jednocześnie izolują od promieni UV.

Wentylacja i ogrzewanie ogrodu zimowego

Wentylacja jest koniecznością. W zbyt szczelnym pomieszczeniu latem będzie bardzo parno, a zimą para wodna będzie się skraplać na szybach i kapać na podłogę. Dodatkowo nadmierna wilgoć nie służy większości roślin. Mogą one zostać zagrzybione, a co więcej grzyb może pojawić się też na ścianach. Tak, to podobny rodzaj grzyba, który spotkamy w zawilgoconych mieszkaniach. Nie dość, że osłabi on konstrukcję budynku, zrujnuje jego wygląd, to jeszcze może być dla Ciebie szkodliwy i wywoływać wiele chorób. Jeżeli ogród zimowy ma nas cieszyć również zimą to musi być jakoś ogrzewany. Do wyboru mamy ogrzewanie elektryczne, podłogowe, czy ścienne. Forma jaką wybierzemy, będzie w dużej mierze zależeć od tego jak bardzo możemy ingerować w konstrukcję budynku, czy fundament domu.

Ogród zimowy z klimatem – jak mu go nadać?

Kiedy mamy już odpowiednią konstrukcję całego ogrodu, możemy zacząć dobierać jego wyposażenie. Zależeć będzie ono głównie od przeznaczenia tego miejsca. Możemy tam urządzić dodatkową jadalnie, czy miejsce pracy. Potrzebny nam będzie wtedy stół i wygodne krzesła. Inną propozycją jest salon na świeżym powietrzu. Przy takiej opcji szukajmy wygodnego fotela lub kanapy. Przytulności nadadzą koce i poduszki. Taka powierzchnia świetnie się też sprawdzi jako miejsce zabaw dla dzieci, kiedy nie masz czasu wyjść z nimi na dwór, a chcesz mieć na nie oko. Dzieci kochają przestrzeń, a miejsce do zabawy uwielbiają organizować sobie same. Dlatego postaw na minimalizm. Pufy i dywan, który może być na zewnątrz będą idealnym wyborem. Do tego klimatyczne oświetlenie i rośliny. Marzenie o ogrodzie zimowym zostało spełnione.