Jak walczyć z bólem stawów?

Jak walczyć z bólem stawów?

Na bóle stawów narzekają nie tylko osoby starsze. Jest to bardzo częsta przypadłość, a przyczyn bólu stawów może być naprawdę wiele, począwszy od urazów mechanicznych, skręceń czy stanów zapalnych. Aby odpowiednio dobrać leczenie, musimy dokładnie określić przyczynę wystąpienia bólu.

Czym jest ból stawów?

Bóle stawów dzielimy na dwa główne rodzaje zapalny i niezapalny. O stanie zapalnym mówimy wówczas gdy, skóra w danym miejscu jest opuchnięta, ciepła oraz zaczerwieniona. Stan niezapalny charakteryzuje się samym wystąpieniem bólu. Ból stawów, jeśli nie jest wywołany przewlekłą chorobą jak w wypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, mija samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli taki ból utrzymuje się dłużej, a dodatkowo występują objawy takie jak obrzęk czy nawet gorączka, należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od rodzaju bólu, stopnia nasilenia oraz czasu trwania, lekarz może dokonać wstępnej diagnozy, którą należy poprzeć właściwymi badaniami. Przewlekły ból mięśni może być objawem chorób takich, jak na przykład łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa, nowotwór kości czy po prostu otyłości. Właśnie dlatego, przewlekłego bólu nie należy lekceważyć.

Jak skutecznie radzić sobie z bólem stawów?

Osoby, którym dokucza ból stawów, zastanawiają się nad tym, jak mogą skutecznie pozbyć się bólu, lub choćby zmniejszyć go w pewnym stopniu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczną walkę z bólem. Skutecznym sposobem na walkę z bólem, jest wykonywanie zimnych okładów przynajmniej dwa razy dziennie. Należy unikać przykładania bezpośrednio do skóry lodu, okłady najlepiej wykonywać przy użyciu specjalnego żelu. Bardzo ważne jest ograniczenie aktywności ruchowej, tak by dać czas organizmowi na regenerację. Jeśli mamy możliwość, to warto skorzystać z pomocy rehabilitanta, który zaleci właściwe ćwiczenia, zwiększające sprawność stawów.

Dobrym rozwiązaniem w walce z bólem jest stosowanie środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Jeśli chodzi o bóle stawów, to szczególnie polecane są maści i żele, o działaniu miejscowym. W aptekach dostępny jest Olfen żel, Ibuprom Sport czy Dicloziaja. Produkty te pomagają uśmierzyć ból oraz jak wspomniano, działają również przeciwzapalnie. Nigdy nie lekceważ bólu stawów. Może on być tylko wynikiem kontuzji, ale również może być jednym z objawów poważnej choroby. Jeśli bóle stawów zaczynają dokuczać ci coraz częściej i nie ustępują po kilku dniach, konieczne skonsultuj się z lekarzem.