Kto najlepiej zajmie się grupą dzieci?

Kto najlepiej zajmie się grupą dzieci?

Opieka nad dwójką, trójką, a czasem nawet czwórką dzieci zwykle nas nie przeraża. Gdy mamy już przynajmniej jedno własne, jesteśmy w stanie zaproponować kilka sprawdzonych gier i zabaw. Jak jednak sobie radzić, gdy dzieci jest więcej?

Blaski i cienie improwizacji

Wiele osób staje przed wyzwaniem polegającym na zorganizowaniu czasu kilkorgu maluchom przez przynajmniej kilka godzin. Dzieje się tak między innymi wówczas, gdy dostaje się pod opiekę dzieci rodzeństwa i kuzynów albo organizuje się urodziny własnemu maluchowi licząc się z tym, że jego goście będą wymagać nieustannej opieki. W sytuacji takiej zwykle radzimy sobie sami mając nadzieję, że każdy z nas może sprawdzić się jako animator zabaw dla dzieci, jeśli tylko bardzo tego chce. Niestety, nietrudno się domyślić, że nie zawsze jest to proste zadanie. To, co bawi jedno dziecko, nie musi wcale zaciekawić pięciu innych. Co gorsza, wiele pozornie integracyjnych gier i zabaw zmienia się w małe wojny, w czasie których kilkulatki charakteryzuje zaskakująca wręcz zaciętość. Owszem, opiekując się dziećmi samemu, można mówić o sporych oszczędnościach. Gdy jednak dzieciom trzeba ocierać łzy, szybko sprzątać resztki wazonu, który nagle znalazł się na ziemi i nieustannie pilnować najbardziej aktywnych maluchów, można dojść do wniosku, że wspomniane oszczędności nie są aż tak duże.

Animator zabaw dla dzieci – prawdziwe wybawienie?

Jeśli mamy już za sobą nieudane doświadczenie związane z opieką nad maluchami, a także wówczas, gdy nie mamy go jeszcze na koncie, nie chcemy jednak testować naszej cierpliwości, powinniśmy pomyśleć o wsparciu z zewnątrz. Animator zabaw dla dzieci to osoba, która charakteryzuje się nie tylko dużą kreatywnością i entuzjazmem. To także specjalista posiadający fachową wiedzę. Na specjalnych kursach i w toku kariery zawodowej animator zabaw dla dzieci uczy się nie tylko tego, jak zyskiwać uwagę maluchów i przeciwdziałać wybuchającym wśród nich sporom. Zdobywa także umiejętności pozwalające mu na niesienie im pomocy, gdy zabawa nieco wymknie się spod kontroli i konieczne stanie się opatrzenie rozbitego łokcia lub kolana.