Metamorfoza łazienki w weekend. Czy jest to możliwe?

Metamorfoza łazienki w weekend. Czy jest to możliwe?

Wchodząc każdego dnia do łazienki, gdzie wystrój już dawno przestał być modny, można temu zaradzić, nie robiąc generalnego remontu. Istnieją sposoby na odnowienie łazienki, nawet w jeden weekend. Wystarczy wszystko zaplanować wcześniej i zrobić odpowiednie zakupy.

Od czego zacząć metamorfozę łazienki?

Aby całkowicie zmienić wygląd łazienki konieczne będzie pomalowanie zarówno płytek, jak i ścian, sufitów, wolnych od glazury. Do malowania płytek są dostępne specjalne farby w kilku kolorach. Trzeba wybrać kolory farb i kupić wszystkie potrzebne akcesoria do malowania. Nie wolno zapominać o odświeżeniu podłogi. Jeśli są na niej płytki, również można je pomalować. Zamiast malowania podłogi można użyć specjalnych naklejek do płytek w różne ciekawe wzory lub kupić wykładzinę PCV. Aktualnie wykładziny PCV są bardzo wysokiej jakości, dlatego nie trzeba obawiać się, że wykładzina nie będzie wyglądała elegancko.

Co warto wymienić podczas metamorfozy łazienki?

W zależności od budżetu i potrzeb można wymienić baterie łazienkowe, kabinę lub oświetlenie. Jednak nie jest to obowiązkowe tym bardziej, że metamorfoza łazienki ma się odbyć w jeden weekend. Warto zatem postawić na zmianę dodatków, czyli np. akcesoriów łazienkowych np. mydelniczkę i kubek na szczoteczki. Poza tym najlepiej kupić nowe dywaniki łazienkowe, jeśli stare nie będą pasowały do nowego wystroju. Gdy wcześniej nie było dywaników warto je kupić, ponieważ oprócz tego, że są one praktyczne, sprawią, że w łazience będzie przytulniej. Wybierając dywaniki łazienkowe, trzeba kierować się nie tylko wyglądem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane oraz, czy pod spodem znajduje się tworzywo antypoślizgowe. Łazienka jest miejscem, gdzie bardzo łatwo o wypadek, dlatego trzeba na pierwszym miejscu zadbać o bezpieczeństwo.

Oprócz dywaników i akcesoriów toaletowych można powiesić nowe lub dodatkowe lustro, zamontować półkę na drobiazgi oraz postawić sztuczne kwiaty. Przy metamorfozie łazienki warto również pomyśleć o zakupie nowych ręczników, które będą pasowały kolorystycznie do nowego wystroju. W tym samym kolorze co ręczniki powinny być także dywaniki łazienkowe.

Jak wykonać metamorfozę? Praktyczne porady.

Najpierw trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie ścian do malowania. Konieczne będzie dokładne wyczyszczenie wszystkich płytek, ponieważ farba do płytek nie pokryje zabrudzeń i powstaną nieestetyczne plamy. Dlatego płytki muszą być naprawdę idealnie czyste, a to samo dotyczy fug. Malując płytki farbą, nie ma innej możliwości, tylko pomalowanie także fug na ten sam kolor. Przy metamorfozie łazienki zaleca się także usunięcie starego silikonu ze wszystkich zakamarków. Nowy silikon będzie wyglądał świeżo i estetycznie, najlepiej wybrać taki silikon, który ma właściwości antygrzybicze.

Jeśli silikon jest dokładnie usunięty, a płytki wyczyszczone, trzeba przygotować podłoże do malowania, oklejając wszystko, co trzeba taśmą malarską. Ważne jest także zabezpieczenie wszystkich ceramicznych elementów, czyli zakrycie folią i zaklejenie umywalki, sedesu oraz wanny, w taki sposób, by farma do płytek nie dostała się na ich powierzchnię.

Następnie można przejść do malowania płytek, używając specjalnego wałka. Warstw farby musi być przynajmniej dwie. Jeśli po wyschnięciu dwóch warstw nadal widoczne są niedociągnięcia, trzeba położyć trzecią warstwę. Po wyschnięciu płytek trzeba umalować sufit oraz zabrać się do położenia nowej wykładziny. Aby ułożyć prawidłowo wykładzinę, potrzebna będzie pomoc drugiej osoby. Trzeba uważać, by dociąć wykładzinę w odpowiednich miejscach i dopiero później ją przykleić taśmą dwustronną. Należy mieć na uwadze, że nie będzie drugiej próby ułożenia wykładziny, więc trzeba się skupić.