Popularne alergie – czym jest zapalenie błony śluzowej nosa?

Popularne alergie – czym jest zapalenie błony śluzowej nosa?

Okres wiosenny wiąże się z nasileniem licznych alergii, które stanowią przykrą dolegliwość zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej katar sienny związany jest z okresowym pyleniem różnych roślin, choć jak twierdzą specjaliści, przyczyn jego występowania może być zdecydowanie więcej.

Objawy kataru siennego

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, potocznie nazywane katarem siennym jest przypadłością, która według najnowszych statystyk dotyka blisko 10 proc. dorosłych i tyle samo dzieci w różnym wieku. Dolegliwość, charakteryzująca się głównie uciążliwym, trwającym od kilku nawet do kilkunastu dni katarem uniemożliwia „normalne” funkcjonowanie czy spokojny sen. Ponadto, do podstawowych objawów, sugerujących problem z katarem siennym zaliczyć można swędzenie w nosie, częste kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu czy też ból głowy i światłowstręt. W takich sytuacjach warto udać się po poradę do specjalisty, który w razie uciążliwej formy alergii przepisze właściwe preparaty. Wielu ludzi decyduje się jednak w pierwszej kolejności zastosować rozwiązania, dostępne niemalże w każdej aptece bez recepty. Mowa tu o takich specyfikach jak Zyx, Acatar czy Alertec. Ich przyjmowanie nie jest związane z żadnym ryzykiem, gdyż pomimo swojego działania, są to środki całkowicie bezpiecznie – także dla dzieci.

Przyczyny występowania zapalenia błony śluzowej nosa

Aby można było mówić o alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa muszą wystąpić dwie zależności. Pierwszą z nich jest uwarunkowanie genetyczne, a drugie wystąpienie alergenu, na który organizm niewłaściwie reaguje. Gdy mowa o katarze siennym, podstawową przyczyną jego występowania jest pylenie roślin oraz roztocza, mogące pojawiać się zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Alergicy nie pozostają jednak sami sobie. Ogromny wybór leków bez recepty, dedykowanych umiarkowanej alergii umożliwiają swobodne funkcjonowanie i redukcję objawów niemalże do zera. Alergic, Zyx czy acatar to tylko niektóre, z popularnych środków, które warto mieć w przydomowej apteczce.

Łatwo dostępne i popularne sposoby na katar sienny

Oczywiście podstawą działania każdego alergika jest uważne śledzenie kalendarza pyleń, dzięki któremu można odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi objawami. Ponadto warto zdecydować się na zakupienie w aptece delikatnego, bezpiecznego ale i skutecznego preparatu, dedykowanego alergiom siennym. Mowa tu przede wszystkim o Acatarze, Zyx czy też Alertecu, pozwalających na zachowanie swobody oddychania i dobrego samopoczucia. Oczywiście w przypadku nawracających i nasilających się alergii, dobrze jest udać się do specjalisty po wykonanie niezbędnych do prawidłowej diagnozy badań. Wówczas, w razie konieczności zostaną przepisane właściwe rozwiązania, pozwalające na zanik jakichkolwiek objawów, nie tylko w okresach wiosenno-jesiennych. Jeśli jednak szukamy rozwiązań doraźnych, preparaty dostępne w aptece, z pewnością spełnią oczekiwania.