Skręcenie kolana – jak ulżyć w bólu?

Skręcenie kolana – jak ulżyć w bólu?

Powiedzenie sport to zdrowie traci na aktualności w momencie, gdy podczas aktywności fizycznej dochodzi do kontuzji. Najczęściej podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, dochodzi do kontuzji kolana. Co należy zrobić by problemy z kolanem, ustąpiły jak najszybciej? Jak możemy zminimalizować ból?

Podstawowe objawy kontuzji kolana

Jak trafnie rozpoznać kontuzję kolana? Powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe objawy, które charakteryzują właśnie tę kontuzję. Z całą pewnością zaniepokoi nas pojawiający się, uciążliwy ból podczas wykonywania ruchu oraz obciążania stawu. Objawem wystąpienia kontuzji kolana jest również wystąpienie obrzęku. Bardzo często pojawiają się trudności z prostowaniem i ponownym zginaniem nogi w kolanie. Dodatkowo może pojawić się wylew wewnętrzny, czyli tak zwany siniak. Wszystkie te objawy świadczą o niczym innym jak o kontuzji kolana.

Właściwe leczenie kontuzji kolana

Jeśli uszkodziłeś sobie w pewien sposób kolano, zawsze należy skonsultować dolegliwość z lekarzem. W momencie, gdy lekarz wykluczy poważniejsze uszkodzenia, należy samemu odpowiednio zadbać o kolano. Przede wszystkim zalecany jest odpoczynek, tak by niepotrzebnie nie przeciążać kolana. Największą ulgę sprawia pozycja, w której noga jest lekko uniesiona. Ulgę w bólu przyniesie również usztywnienie kolana bandażem elastycznym. Taki bandaż w pewnym stopniu ograniczy ruchomość chorego kolana. Warto również zaopatrzyć się w różnego rodzaju maści przeciwbólowe, które dadzą choremu dużą ulgę. W aptekach dostępne są maści takie jak Olfen, Voltaren czy Ibuprom sport żel. Smarowanie obolałego miejsca kilka razy dziennie da ulgę w bólu.

Czego nie należy robić podczas kontuzji kolana?

Aby ból kolana szybko minął, próbujemy różnych metod. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie są skuteczne w walce z dokuczającym nam bólem. Niektórych wręcz trzeba unikać. Czego nie powinniśmy z całą pewnością robić? W pierwszych 72 godzinach od wystąpienia kontuzji kolana nie zaleca się stosowania ciepłych okładów. Mimo iż, takie okłady przynoszą faktycznie ulgę w bólu, to zaraz po wystąpieniu kontuzji okład taki, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Moglibyśmy na przykład doprowadzić do zwiększenia krwotoku wewnętrznego, jeśli taki wystąpił. Jeśli to możliwe, to zrezygnuj z pełnych butów. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale źle dobrane obuwie może dodatkowo zaogniać ból. A przecież zależy nam na tym, by jak najszybciej się z nim uporać i wrócić do zdrowia w pełni sił.