Znajomość języka a praca w Niemczech?

Znajomość języka a praca w Niemczech?

Wiele Polaków zastanawia się nad emigracją zarobkową do Niemiec. Większość z nich obawia się jednak braku znajomości języka, który może okazać się brzemienny w skutkach na przykład podczas starania się o kredyt w Niemczech, załatwiania spraw administracyjnych lub kontaktów z tamtejszymi funkcjonariuszami służb.  Obawy dotyczące braku znajomości języka należy podzielić na dwie grupy. W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy w ogóle można poradzić sobie w Niemczech w pracy zawodowej bez znajomości niemieckiego. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W wielu zawodach faktycznie wymagana jest znajomość języka niemieckiego, jednak dotyczy to głównie zawodów, w których niezbędna jest komunikacja z innymi osobami. Ponadto, dotyczy to głównie tych zawodów, w których komunikacja musi przebiegać sprawnie, a od tego zależy bezpieczeństwo lub sprawność wykonywania obowiązków.

W wielu przypadkach, takich jak prosta praca fizyczna znajomość języka nie jest wymagana, gdyż nie wpływa to znacząco na upośledzenie wykonywanych obowiązków. W praktyce zależne jest to od podejścia każdego pracodawcy. W kontekście bardzo dużych braków w kadrach, które dotyczą właściwie każdej branży, na nieznajomość języka przeważnie przymyka się oko.  Nie zmienia to oczywiście faktu, że warto znać przynajmniej podstawowe słownictwo, a z czasem je rozwijać, gdyż to znacznie ułatwi funkcjonowanie w miejscu pracy. Należy też pamiętać, że mimo wszystko czasem będzie trzeba się dogadać, więc warto znać przynajmniej podstawy języka angielskiego.  Biorąc pod uwagę, że Niemcy są aktualnie krajem multikultorywm, bardzo wiele osób mówi tam po angielsku przynajmniej na podstawowym poziomie, co znacząco ułatwi komunikację.

Codzienne życie w Niemczech, a znajomość języka

Jeśli nie zna się języka niemieckiego, pewne problemy mogą pojawić się, gdy będzie trzeba załatwić formalności w urzędach, pójść do banku z wnioskiem o kredyt w Niemczech lub dogadać się w sprawie jakichś formalności. Wtedy podstawowa znajomość języka angielskiego może okazać się niezbędna, a optymalnie jest znać kogoś, kto przynajmniej w podstawowym stopniu zna język niemiecki i będzie w stanie pomóc w takiej sytuacji.  Jako że w Niemczech przebywa kilka milionów emigrantów z różnych krajów świata, a wielu z nich nie zna w ogóle języka niemieckiego, tamtejsi urzędnicy, funkcjonariusze policji oraz pracownicy wszelkich urzędów i instytucji państwowych są przyzwyczajeni do konieczności radzenia sobie z tym problemem.