Chcesz być krawcową? Zobacz, gdzie musisz pójść.

Chcesz być krawcową? Zobacz, gdzie musisz pójść.

Krawiectwo może być Twoim zawodem lub hobby. W pierwszym przypadku decyzja jest nieco poważniejsza, bo przed Tobą kilka lat nauki. Lepiej wszystko dokładnie przemyśleć, bo często zdarza się tak, że nauka zawodu to jedno, a praktyka to drugie. W szkole nauczymy się podstaw, jednak o resztę będziemy musieli zadbać sami.

Lista rzeczy wokół jednej profesji jest bardzo długa – chcąc zostać krawcową, może się okazać, że w rezultacie zajmiemy się projektowaniem, lub naszym marzeniem okaże się własna hurtowania dzianin. A może zaczniemy pisać poradniki jak szyć? Możliwości jest tyle, ile jesteśmy w stanie sobie stworzyć.

Najpierw zobacz jak wygląda praca

Najlepiej jest, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, zobaczyć dokładnie jak wygląda praca, jakie ma wady, zalety, porozmawiać z ludźmi z branży. Kiedy marzymy o tym, żeby zostać lekarzem, nie myślimy o tym, że będziemy dwie doby w pracy, czy będziemy musieli podejmować bardzo trudne decyzje o czyimś życiu. Podobnie jest z zawodem krawcowej – to nie tylko twórcze szycie ubrań, czy innych wyrobów krawieckich. To ciężka praca często non stop w pozycji siedzącej, za niezbyt duże pieniądze. Oczywiście każdy zakład krawiecki ma inny system pracy, inną atmosferę, inne szanse rozwoju. Jednak takie dotknięcie zawodu przed rozpoczęciem jego nauki, pomoże podjąć właściwą decyzję.

Postaw na rozwój

Niektórym z nas wystarczy posadka za nie za duże, ale stałe pieniądze, a innym cały czas mało. Ci drudzy non stop planują, szukają, dokształcają się. Jak w każdym zawodzie można być średniakiem, jakich wiele, albo też specjalistą, pionierem. Druga droga jest trudniejsza, ale ciekawsza, rozwojowa i znacznie bardziej dochodowa. Podobnie jest z innymi zawodami – nie ważne, jaki wybierzemy, ważne, żeby być dobrym w tym, co robimy. Lepiej jest nie marnować czasu i już w trakcie nauki chodzić na warsztaty, wolontariaty, szukać szkoleń i część wakacji poświecić na pracę w zawodzie, choćby to miało być na początku podawanie materiału i nici doświadczonym krawcowym. W sieci znajdziemy również mnóstwo filmików, stworzonych przez krawcowe z pasją, które krok po kroku pokazują jak uszyć swoja pierwszą spódnicę czy koszulę. Podczas nauki warto przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje taka firma, w jaki sposób jest zarządzana. To bardzo przydatna wiedza, szczególnie jeśli planujemy kiedyś przejść na swoje. Najlepiej uczymy się obserwując i praktykując, a nie czytając książki.

Zaplanuj swój własny biznes

Krawiectwo to nie tylko szycie, to tkaniny, które trzeba poznać, dotknąć, zobaczyć jak pracują. Dotyku i pracy z tkaniną uczymy się dość długo, potrzeba obycia, wprawy. Hurtownia dzianin to królestwo materiałów, możemy tam dotknąć próbek, posłuchać lub poczytać, jakie mają przeznaczenie. To bardzo ważne, kiedy po pewnym czasie będziemy chcieli stać się samodzielnym przedsiębiorcą albo zechcemy wypuścić na rynek własne ubrania. Do tego celu będziemy musieli nauczyć się projektować i kroić. Jednak spokojnie, przedsiębiorca nie musi potrafić wszystkiego, można do pewnych rzeczy zatrudniać ludzi jednak od otwarcia jednoosobowej firmy, gdzie jedna osoba zajmuje się każdym detalem, po zakład pracy jest długa droga. Dobrze jest już na praktykach zdobywać kontakty, dowiedzieć się gdzie jest dobra hurtownia dzianin, jakie maszyny są najlepsze. Wszystko to pomoże stworzyć firmę, która spełni nasze najwyższe oczekiwania. Często jest tak, że zaczynamy pracować w jakimś miejscu, najpierw jesteśmy tym zafascynowani, potem znamy już ja jak własną kieszeń, a na koniec już wiemy, co chcielibyśmy zmienić. Zdobyte doświadczenia pomogą nam stworzyć prawdziwe imperium krawieckie, które będzie działało jak trzeba.