Co warto zabrać ze sobą pod namiot?

Co warto zabrać ze sobą pod namiot?

Pierwszy wyjazd pod namiot może wprowadzić w małe zakłopotanie – zwłaszcza w odniesieniu do niezbędnych rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Pominięcie jednej z nich może przysporzyć niepotrzebnych zmartwień, dlatego jeszcze przed wyprawą warto sporządzić listę potrzebnych akcesoriów i upewnić się, czy jest ona kompletna. Na szczęście każdy sklep kempingowy oferuje mnóstwo ciekawych rzeczy, które sprawią, iż wczasy obejdą się bez trudności, a samo przejrzenie oferty sprawi, że nic nie zostanie pominięte.

To oferuje każdy sklep kempingowy – lista niezbędnych akcesoriów

Lista niezbędnych rzeczy podczas wyprawy pod namiot jest zależna od tego, w jakich warunkach będą odbywać się noclegi. Jest kilka wspólnych elementów biwakowego wyposażenia, które są takie same dla każdego wyjazdu, ale bywają i takie – odmienne w zależności od charakteru biwaku.

Każda wyprawa pod namiot wymaga zabrania zupełnie podstawowego ekwipunku, a mianowicie wyposażenia, które będzie izolować ciało od zimnego podłoża. Można zdecydować się na wybór spośród trzech głównych produktów, które posiada w swojej ofercie niemal każdy sklep kempingowy. Takim wyposażeniem, które izoluje ciało od podłoża, może być karimata lub mata piankowa, materac dmuchany lub mata samopompująca.

Kolejnym istotnym ekwipunkiem, które izoluje od zimna,jest śpiwór turystyczny. Chroni on ciało nie tylko przed chłodnym powietrzem we wnętrzu namiotu, ale i przed zimnym podłożem. Rynek jest dość bogaty w różnego rodzaju śpiwory, które można dopasować do warunków, w których będą spędzane noce w namiocie.

Dodatkowym elementem izolującym, który może przydać się w trakcie wyjazdu pod namiot, jest odpowiednia wkładka do śpiwora. Zwiększa ona zarówno komfort cieplny, jak i pozwala utrzymać śpiwór w czystości. Dużą ich zaletą jest to, iż można je w łatwy sposób wyprać. Wkładki do śpiworów stosowane są także samodzielnie, na przykład w czasie ciepłych nocy lub biwaków w tropikach.

Poduszka turystyczna jest elementem bardzo często zapominanym na tego typu wypadach. Popularnym sposobem stało się podkładanie pod głowę złożonej odzieży bądź układanie głowy jedynie w kapturze śpiwora. Mimo tych wszystkich patentów poduszka stanowi bardzo przydatny i zajmujący mało miejsca drobiazg. Zwiększa ona komfort cieplny poprzez izolację głowy od podłoża oraz podnosi wygodę i jakość snu.

Jak wygląda sprawa odżywiania w górach?

Podczas biwaku w górach można gotować samodzielnie bądź zaopatrzyć się w gotowe dania liofilizowane. Do obu powyższych rozwiązań niezbędna okaże się kuchenka turystyczna oraz garnki turystyczne. Do samodzielnego gotowania potraw niezbędny jest dużo większy komplet. Sklepy oferują zestawy garnków na różną ilość osób. Największe komplety garnków cechują się tym, iż oferują szeroki wachlarz możliwości, włącznie z sitkiem i deską do krojenia w jednym.

Popularne są także składane naczynia oraz garnki turystyczne, które zajmują niewiele miejsca w trakcie transportowania.

W przypadku liofilizatów (gotowych dań pozbawionych wody, które należy jedynie zalać wodą przed zjedzeniem) nie potrzeba organizować dużej kuchni turystycznej. Wystarczy jedynie kuchenka typu Jetboil (palnik i garnie w jednym) lub jeden garnek. Jedną z ciekawszych kuchenek tego typu jest kuchenka FMS-X2 marki Fire-Maple, z którą szybko i sprawnie można zagotować wodę na liofilizat. Oczywiście przy zastosowaniu takich kuchenek należy także zabrać ze sobą gaz turystyczny bądź inne paliwo do kuchenki.

Warto przed wyjazdem uświadomić sobie, że biwak to nie knajpa – nikt krzywo nie spojrzy za jedzenie palcami. Jeżeli jednak preferowany jest bardziej cywilizowany sposób jedzenia, warto zaopatrzyć się w sztućce turystyczne. Najczęściej są to sporki lub składane widelco-łyżki. Ich przewagą nad domowymi rozwiązaniami jest pakowność i lekkość. Przydatne mogą okazać się również multitoole lub noże, które mają zastosowanie nie tylko w campingowej kuchni.