Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Niepłacenie alimentów przez ojca to problem, z którym musi mierzyć się wiele samotnych matek. Jednym z powodów zwlekania z regulowaniem płatności jest zawiść, złość i chęć odegrania się na drugiej stronie, a nie brak środków czy trudna sytuacja finansowa. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby uzyskać świadczenia na dziecko.

Dostępne sposoby egzekucji alimentów

Doświadczenie pokazuje, że wydanie decyzji przez sąd rodzinny i zasądzenie alimentów to tylko wierzchołek góry lodowej, kiedy mowa o świadczeniach dla dzieci z rozbitych rodzin. Bardzo często ojcowie nie płacą alimentów wcale albo przekazują symboliczne kwoty, które pod żadnym względem nie wystarczają do utrzymania małoletnich. Egzekucja alimentów nie jest łatwa, a wręcz trzeba się przygotować na długą walkę i wiele wysiłku, ale pod żadnym pozorem nie należy ustawać w dążeniu do praw dzieci. Aby wszystkie działania odbywały się sprawniej, warto uzyskać pomoc specjalisty. W tym celu wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce (na przykład „adwokat alimenty Łódź, przejrzeć opinie i korzystać z usług profesjonalisty.

Wizyta u komornika sądowego to pierwsze rozwiązanie, na jakie może zdecydować się matka, która nie otrzymuje alimentów na dziecko. Takie działanie przynosi dobre efekty, gdyż decyzja sądu jest opatrzona klauzulą wykonalności, co daje komornikowi prawo do działania. Matka, która nie otrzymuje alimentów, musi przygotować wniosek o wszczęcie egzekucji. Jeżeli miejsce zamieszkania byłego męża czy partnera jest nieznany, komornik powinien pomóc ustalić miejsce zamieszkania.

Co jeszcze można zrobić?

Pozew o alimenty przeciwko dziadkom to druga opcja. Takie rozwiązanie przynosi dobre efekty, kiedy dziadkowie pracują albo mają emeryturę i są w dobrej sytuacji finansowej. Alimenty płacone przez dziadków to dobre rozwiązanie, kiedy ojciec nie może płacić ze względu na ciężką i przewlekłą chorobę, bądź uzyskanie alimentów jest niemożliwe czy też trudne (notorycznie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, wyprowadził się za granicę albo jest w zakładzie karnym). Sąd przyznaje alimenty od dziadków tylko w sytuacji, gdy wnuki są w stanie niedostatku.

Kolejnym krokiem jest złożenie zawiadomienia do prokuratury albo policji, gdyż niepłacenie alimentów to przestępstwo. O przestępstwie mówimy, gdy ojciec nie zapłacił minimum 3 rat. Wyrok za niepłacenie alimentów to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak mocne działanie, jak skierowany sprawy do organów ścigania sprawia, że wielu dłużników decyduje się uregulować zaległości.