Czy coaching jest nam potrzebny?

Czy coaching jest nam potrzebny?

W dobie coachingu, wykładów motywacyjnych, książek motywacyjnych i innego rodzaju spotkań z osobami, które mają nas przekonać do działania i do tego, że możemy wszystko, warto zastanowić się, jaką tak naprawdę ma to wartość?

Po co stosować coaching?

Kiedy czujemy, że brak nam chęci do działania, a nie chcemy osiąść na laurach i coś osiągnąć, szukamy różnych sposobów do tego, by znaleźć motywację, ale także zwiększyć poczucie własnej wartości. Jednym ze sposobów, może być właśnie coaching, który poza licznymi książkami motywacyjnymi oferuje także wykłady lub spotkania, które mogą pomóc nam znaleźć drogę w życiu. Coach ma pokazać nam, jak powinniśmy nad sobą pracować i przekonać nas, ile jesteśmy warci. Takie są założenia coachingu, ale jak jest naprawdę?

Sztucznie pompowana samoocena

Coaching, choć ma bardzo dobre założenia, w rzeczywistości trudno powiedzieć, czy naprawdę działa. Oczywiście, są różne opinie, ale na dłuższą metę stosowanie się do rad coacha oznacza tyle, że mamy wierzyć w siebie i nasze marzenia, a one same się spełnią. Ponadto, wykłady czy książki motywacyjne, poza zmotywowaniem nas, mają wpłynąć na naszą samoocenę, sztucznie ją pompując. Czy jest to dla nas dobre? Według badaczy, sztuczne pompowanie samooceny wcale nie wpływa pozytywnie na jakość naszego życia i wydajności w pracy. Wręcz przeciwnie – stajemy się zbyt pewni siebie i przekonani o naszej doskonałości, przez co nie dostrzegamy popełnianych przez nas błędów i ciężej znosimy krytykę. Co za tym idzie, jeśli zaczniemy popełniać błędy w pracy i ktoś zwróci nam uwagę, może okazać się, że ostre słowa przekłują balonik sztucznie podbitej samooceny i poczujemy się znacznie gorzej, niż powinniśmy. W skrajnych przypadkach, jeśli nadal będziemy nieostrożni i nadal będziemy popełniać błędy, możemy stracić pracę.

Wady i zalety coachingu

Choć o coachingu można powiedzieć wiele złego, czytając książki motywacyjne czy chodząc na wykłady z tym związane, czasem można wynieść z tego coś dobrego. Trzeba jednak pamiętać, by zachować umiar i nie dać się zwariować. Dobrze jest wierzyć w siebie, ale każdy popełnia błędy i warto nie ustawać w pracy nad sobą.