Dlaczego nie warto stosować przeterminowanych kosmetyków?

Dlaczego nie warto stosować przeterminowanych kosmetyków?

Nie jemy przeterminowanych produktów, nie zażywamy przeterminowanych leków, jednak kosmetyki traktujemy trochę po macoszemu. Bo w sumie co by się miało stać, jeśli posmarujemy się starym kremem dłonie?

Co się może stać?

Używanie starych kosmetyków niektórzy uważają za nieszkodliwe, a nawet postrzegają to jako przejaw oszczędności. Nietrafione kosmetyki można zużyć trochę inaczej np. nieodpowiedni krem do twarzy czy balsam do ciała użyć do stóp, jednak stare kosmetyki należy wyrzucić. Po zastosowaniu preparatu, którego termin ważności już minął, na skórze mogą wystąpić reakcje zapalne ponieważ, w trakcie psucia się kosmetyku, powstają substancje drażniące. Poza tym składniki, które miały poprawiać stan skóry, utleniają się i tracą swoje właściwości.

Sposób przechowywania

Kosmetyków takich jak balsam do ciała, krem do twarzy czy inne, które przechowujemy w łazience, powinniśmy trzymać z daleka od grzejnika, kranu i dbać, aby były szczelnie zamknięte. Nie należy również trzymać kosmetyków w lodówce, jeśli producent tego nie zaleca, gdyż mogą się one rozwarstwiać i zbrylać.

Jak poznać, że kosmetyk się zepsuł?

Czasem kosmetyki psują się szybciej, niż to wynika z daty nadrukowanej na opakowaniu. Może to wynikać ze złego przechowywania lub użytkowania. Pierwszymi oznakami, jakie pokazują nam, że preparat traci świeżość, jest zmiana zapachu, konsystencji, koloru lub skuteczności. Nie należy na siłę używać takiego kosmetyku, gdyż może to bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czego unikać?

Aby zawsze mieć w kosmetyczce zdatne do użytku kosmetyki, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać daty nadrukowane na opakowaniach i wyrzucać stare produkty. Należy również unikać kupowania kosmetyków na bazarach i w sklepach, w których mogłyby być źle przechowywane. Kosmetyki w dużych opakowaniach np. balsam do ciała używajmy systematycznie – wtedy jest mniejsza szansa, że się przeterminują. Kosmetyków należy używać w sposób higieniczny tzn. używać czystych pędzli i aplikatorów, nie nabierać preparatu ze słoiczka gołym palcem tylko wacikiem.