Grzybica pochwy – objawy, przyczyny, leczenie

Grzybica pochwy – objawy, przyczyny, leczenie

Grzybica pochwy to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które wcale nie jest tak łatwo wyleczyć. Powstaje na skutek zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Gdy zostaną zniszczone pałeczki kwasu mlekowego odpowiedzialne za tworzenie kwaśnego środowiska, dochodzi do przyrostu grzybów i drożdżaków.

Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?

Dobra flora bakteryjna może zostać zniszczona przez antybiotykoterapię. Grzybica pochwy powstaje także na skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej. Taka sytuacja wielokrotnie zdarza się u kobiet w ciąży. Oprócz tego wpływ na bytujące w pochwie mikroorganizmy mają różne choroby, np. cukrzyca. Do grzybicy może też przyczynić się awitaminoza, jak również podrażnienie okolic intymnych. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że krew menstruacyjna również wpływa na zobojętnienie kwaśnego środowiska pochwy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena w tym czasie. Oczywiście nie można też przesadzać z nadmiernym podmywaniem każdego dnia i płukankami, bo w ten sposób zmywa się naturalną florę bakteryjną, co prowadzi do infekcji.

Jak się uchronić przed grzybicą pochwy?

Bardzo ważna jest codzienna profilaktyka. Jeśli zadbasz o to, aby higiena miejsc intymnych przebiegała w sposób należyty, na pewno w dużym stopniu. Przede wszystkim nie używaj myjek ani gąbek, które są idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Lepiej korzystać z bawełnianych ręczników, które trzeba zawsze dobrze wysuszyć. Bardzo częstym błędem wielu kobiet jest stosowanie do mycia miejsc intymnych mydła. Do tego służą odpowiednie preparaty, bardzo łagodne, wolne od konserwantów, o pH takim, jak narządy intymne.

Jeśli stosujesz antybiotykoterapię, pamiętaj o przyjmowaniu probiotyków w formie suplementów lub z pożywienia. Sprawdzą się kiszonki, kefiry, maślanki i jogurty naturalne.

Grzybica pochwy- leczenie

Jeśli już dojdzie do grzybicy miejsc intymnych, a pewno to zauważysz i poczujesz. Oprócz dyskomfortu miejsc intymnych pojawia się także świąd i białe, mające konsystencję twarogu upławy. Podczas stosunku i przy oddawaniu moczu możliwe jest uczucie pieczenia. Pojawia się także ból i zaczerwienienie sromu.

Najczęściej grzybica pochwy leczona jest za pomocą leków bez recepty. Są to preparaty, które niszczą drożdżaki, ale też pomagają przywrócić naturalne środowisko bakteryjne pochwy. W aptece znajdziesz różne maści i kremy na skórę, ale też żele, kapsułki i tabletki dopochwowe. Masz więc duży wybór i wiele możliwości dopasowania dla siebie idealnego leku.

Grzybica pochwy może się przytrafić każdej kobiecie, ale można skutecznie jej zapobiegać. Stosuj odpowiednie środki myjące i noś przewiewną bawełnianą bieliznę. Uważaj też na basenach, w saunach i na siłowniach oraz pamiętaj, że grzyb lubią wilgoć. Zadbaj więc o to, aby Twój ręcznik był zawsze czysty i wysuszony.