Jak dbać o nowoczesny piekarnik?

Jak dbać o nowoczesny piekarnik?

Zaschnięte resztki spożywcze we wnętrzu piekarnika to problem, z którym z pewnością spotkała się każda osoba korzystająca z tego urządzenia. Jest to prawdziwa zmora wielu użytkowników piekarników – zarówno tych nowych jak i starych, dużych, a także małych. Jak pozbyć się zanieczyszczeń bez zastosowania chemii tak, aby piekarnik przesiąkł drażniącym i ostrym aromatem środków czyszczących? Czy chemia online może być zarazem skuteczna i delikatna?

Nowoczesne piekarniki – nawet delikatna i bezpieczna chemia online nie jest potrzebna

Nowoczesne modele kuchenek coraz częściej wyposażone są w automatyczną funkcję samoczyszczenia (self-cleaning). Opcja ta powstała w celu dokładnego usunięcia zapieczonego brudu i tłuszczu z piekarnika. Opiera się o nagrzanie piekarnika do temperatury około 500 stopni Celsjusza – wtedy resztki potraw i tłuszcz zamienią się w łatwy do uprzątnięcia popiół, który można usunąć przy pomocy szmatki. Jest to prosty sposób na zadbanie o nasz nowoczesny piekarnik po każdym skorzystaniu z niego, w którym może dojść do poważniejszych zabrudzeń. Funkcja ta pozwala zaoszczędzić czasu i pieniędzy przeznaczonych na tradycyjne czyszczenie piekarnika.

Jak dbać o nowoczesny piekarnik?

Poza skorzystaniem z funkcji self-cleaning można również zdecydować się raz na tradycyjne czyszczenie piekarnika. Jest ono wręcz zalecane raz na jakiś czas. Jeśli z kuchenki wyposażonej w piekarnik korzysta się dość często, stan higieny jest także monitorowany na bieżąco. Jednak w przypadku sporadycznego użytkowania piekarnika, zaleca się raz na jakiś czas robić mu gruntowny przegląd.

Choć obecnie w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo dedykowanych AGD środków czyszczących, które można zakupić w stacjonarnych drogeriach, czy też w sklepach internetowych (chemia online), to niestety większość z nich zawiera silnie żrące chemikalia o drażniącym zapachu, które często są niebezpieczne dla dzieci. Aby szybko i w bezpieczny sposób wyczyścić piekarnik środkami dostępnymi w tradycyjnym gospodarstwie domowym, wystarczy jedynie przygotować:

  • Sodę oczyszczoną;
  • Gąbkę do naczyń;
  • Szklaną miskę;
  • Pastę do zębów;
  • Starą szczoteczkę do zębów.

Do czyszczenia szyby piekarnika niezbędna będzie soda oczyszczona o konsystencji pasty. W tym celu należy wsypać 3/4 szklanki sody oczyszczonej do szklanej miski i powoli dodawać wodę. Podczas łączenia tych dwóch elementów należy mieszać je do czasu uzyskania konsystencji pasty, która będzie łatwa do rozprowadzenia. Kolejno wystarczy równomiernie nałożyć pastę na całą wewnętrzną powierzchnię szyby piekarnika, nadepnie na stronę zewnętrzną i odczekać 15-20 minut. Ostatnim etapem w czyszczeniu szyby piekarnika jest przetarcie jej przy pomocy szorstkiej strony gąbki do naczyń.

Czyszczenie wnętrza piekarnika najlepiej przeprowadzić z zastosowaniem roztworu ciepłej wody i octu w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną miksturą w łatwy sposób możliwe staje się umycie zapieczonego brudu we wnętrzu piekarnika, który pod wpływem octu łatwo odejdzie od powierzchni ścian. Po skończonej pracy wystarczy już tylko przetrzeć wnętrze piekarnika czystą szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie.

Czyszczenie kurków piekarnika i kuchenki najskuteczniej jest przeprowadzić poprzez odkręcenie ich i umieszczenie w misce napełnionej octem winnym do takiej wysokości, aby roztwór w pełni zakrywał zanurzone kurki. Wystarczy odstawić je na kilkanaście minut, aby w tym czasie zająć się kuchenką. Aby usunąć nagromadzoną mieszankę brudu i tłustych oparów zza kurków, wystarczy przygotować butelkę ze spryskiwaczem i wypełnić ją 1/3 wody i 2/3 octem winnym. Po wstrząśnięciu należy spryskać zabrudzone miejsce i pozwolić, by oddziaływało na brud przez około 30 sekund. Kolejno za pomocą gąbki trzeba wytrzeć do czysta spryskaną octem powierzchnię, upewniając się, iż cały brud odszedł od powierzchni kuchenki.