Jak dobrać odpowiednie kieliszki do różnych rodzajów wina?

Jak dobrać odpowiednie kieliszki do różnych rodzajów wina?

Do każdego alkoholu trzeba podchodzić nieco inaczej, jeżeli chodzi o konsumpcję. A nie chodzi tylko i wyłącznie o ilość procentów, co w konsekwencji przekłada się na ilość wypitego trunku. Ważne jest również to, z jakich kieliszków pijemy na przykład wino.

Do każdego wina powinniśmy stosować inny kieliszek?

Jeżeli chodzi o amatorów albo osoby, które sporadycznie będą sięgać po wino białe albo czerwone, to takie osoby najczęściej raczej nie będą jakoś bardzo interesować się kupnem różnych rodzajów kieliszków dedykowanych do różnego typu trunków. Jeżeli jednak ktoś dobrze zna się na konsumpcji wina, to na pewno mniej więcej przynajmniej będzie się orientować w tym, jakie kieliszki stosuje się do wina musującego, a jakie do białego, czy też do czerwonego. Mogą one mieć różną wielkość, a także szerokość. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że typ kieliszka będzie wpływać na uwalnianie się aromatów. Każdy, kto interesuje się nutami smakowymi, na pewno wie, jak bardzo ważny jest to czynnik. Zwykle zresztą, jeżeli chodzi o jakiś bardzo ceniony sklep wina, a także właśnie kieliszki będą oferowane w bardzo wielu różnych wariantach. Dobrze jest więc mieć kontakt z doświadczonymi specjalistami.

Ceniony sklep – wina i kieliszki dobrane przez doradców

Jedną z ważniejszych kwestii, jeżeli chcemy wybrać w odpowiedni sposób takie produkty, będzie więc dotarcie do najlepszych dostawców i sprzedawców. Jednocześnie warto też zastanowić się nad tym, co konkretnie kryje się w naszych domowych szafkach. Jeżeli przyszła nam ochotę na to, aby poznać tajniki degustacji wina, to na pewno znajdziemy w kredensie różne kieliszki. Może się też okazać, że będą one na tyle zróżnicowane, iż będą się nadawać na każdą okazję. Jeżeli jednak nie dysponujemy takimi produktami, to warto mieć jakiś zaufany punkt handlowy. Jeżeli na przykład chodzi o jakiś ceniony internetowy sklep wina i z pewnością różnorodne kieliszki będą dostępne od ręki. Kluczowe jest to, aby kieliszki do wina wykonane były ze szkła przezroczystego, które powinno być także cienkie. Nóżka powinna być dłuższa, a czasza w kształcie tulipana.

Rodzaje kieliszków dedykowane do różnych win

Na przykład kieliszki do wina czerwonego są duże, szerokie i wysokie. Powierzchnia wina ma wtedy większy kontakt z powietrzem i trunek może lepiej oddychać. Natomiast białe wino wymagać będzie stosowania kieliszków mniejszych i smuklejszych. Wino nie wymaga kontaktu z powietrzem aż tak dużego jak w przypadku wina czerwonego. Natomiast do wina różowego dedykowane są kieliszki, które subtelnie rozszerzają się ku górze. Kieliszki takie są także niższe od tych przeznaczonych do win czerwonych i białych.