Jak przygotować się do jesiennych spacerów z dzieckiem?

Jak przygotować się do jesiennych spacerów z dzieckiem?

Koniec wakacji oraz ciepłych i przyjemnych dni nie musi oznaczać końca beztroskich zabaw na świeżym powietrzu, oraz codziennych spacerów. Jesienią dzieci potrzebują świeżego powietrza, a piesza przechadzka o tej porze roku może zapewnić im zupełnie nowe, wyjątkowe wrażenia. Aby jednak być pewnym, że maluszka nie zaatakuje przeziębienie, należy odpowiednio się do tego przygotować.

Spacer z dzieckiem jesienią — jak ubrać maluszka?

Z reguły kształtowanie odczuwania temperatury u dzieci rozpoczyna się już w drugim miesiącu życia — w tym czasie jego ciało zaczyna regulować temperaturę oraz ją wyrównywać. Tak więc jeśli nie jest to pierwszy spacer z noworodkiem, a przechadzka z niemowlakiem, należy ubrać go podobnie do siebie. Trzeba uwzględnić fakt, iż maluszek w wózku prawie się nie porusza, a przeważnie również ucina sobie drzemki w czasie spaceru.

Popularny trend głosi, iż na niemowlaka należy założyć jedną warstwę więcej niż na siebie. Świetnie sprawdzi się strój warstwowy na tzw. cebulkę, który w każdej chwili umożliwia zdjąć lub założyć kolejny element ubioru. Dobierając konkretne składowe garderoby, trzeba także zwrócić uwagę na to, aby ubrania znajdujące się najbliżej skóry były wykonane z materiałów pozwalających na termoregulację — rekomendowane są przede wszystkim tkaniny, które przepuszczają powietrze, tym samym nie chłonąć wilgoci. Bardzo ważny jest także materiał wykonania czapeczki, zwłaszcza gdy maluszek leży w gondoli lub w inny sposób jest osłonięte od wiatru.

Troszkę inne zasady należy uwzględnić przy kilkuletnich, biegających dzieciach. Również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest strój „na cebulkę” – w razie konieczności można założyć lub zdjąć dodatkową warstwę. Z racji tego, że aktywność wzmaga pocenie, zaleca się wybór naturalnych materiałów, które wspomagają termoregulację oraz zapewniają skórze oddychalność. Świetnym rozwiązaniem jest również bielizna termoaktywna, która nie absorbuje wilgoci. Ubierając dziecko na jesienny spacer, trzeba również pamiętać o dopasowaniu odpowiednich butów, które umożliwią bezpieczne poruszanie się po kałużach lub wilgotnej nawierzchni.

O czym warto pamiętać, wybierając się z dzieckiem na jesienny spacer?

Można spotkać się jeszcze z kilkoma wskazówkami, które warto wziąć sobie do serca, przygotowując się do spaceru z dzieckiem, a mianowicie:

Nie należy dopuścić do przegrzania się dziecka — gdy maluszek się spoci, zwiększają się szansę na przeziębienie;

W miarę możliwości spacer trzeba planować w okolicach południa — wtedy przeważnie jest najcieplej;

Wchodząc z maluszkiem do sklepu lub innego pomieszczenia, zaleca się zdjąć mi czapkę i szalik oraz rozpiąć kurtkę;

Regularnie sprawdzać, czy dziećmi nie jest za gorąco lub za zimno — można to ocenić poprzez dotknięcie karku malce. Jeśli skóra w tym miejscu jest gorąca i spocona, brzdąc jest przegrzany. W przeciwnym przypadku — jest zimna -malec najprawdopodobniej marznie.

Nie należy obawiać się deszczu. Warto dziecku założyć kalosze i kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli jednak w czasie wędrówki malec przemocy stopki, najlepiej jest wrócić do domu, przygotować dziecku ciepła kąpiel, a następnie założyć mu skarpetki i podać coś ciepłego do picia.

Co trzeba zabrać ze sobą na jesienny spacer z dzieckiem?

Przygotowując się do jesiennego spaceru z niemowlakiem, trzeba pamiętać o kilku przedmiotach, które mogą okazać się istotne nawet podczas krótkiej przechadzki. Są nimi:

  • dwie pieluszki jednorazowe;
  • pieluszka tetrowa — do wytarcia buzi dziecka lub osłonięcia się przy karmieniu;
  • krem przeciw odparzeniom;
  • chusteczki pielęgnacyjne i nawilżające, które przydadzą się w trakcie przewijania lub do wytarcia maluszkowi rączek, lub buzi.
  • w przypadku noworodków i małych niemowląt śpiworek do wózka (dużym zainteresowaniem cieszą się modele od firmy Sensillo);
  • osłona przeciwdeszczowa na wózek.