Jak rośnie brzuch w ciąży?

Jak rośnie brzuch w ciąży?

To jak będzie wyglądał brzuch kobiety, kiedy będzie w ciąży, zależy od jej predyspozycji. Powoli wyrastamy z wróżb, że jak brzuch szpiczasty to będzie chłopiec, a jak okrągły to dziewczynka. Z kształtu brzucha możemy jedynie wyczytać czy poród jest blisko.

Szybciej widać ciążę u osób szczupłych, drobnych, które nie mają zbyt silnego gorsetu mięśniowego. U tych kobiet już w 12 tygodniu można poznać, że spodziewają się dziecka. Kobiety, które są szczupłe, ale sporo trenują, mają brzuch ciążowy widoczny nieco później. Logiczne jest, że brzuch pojawia się wcześniej u mam, które urodzą jednocześnie więcej niż jedno dziecko. Natomiast u kobiet, które mają nadwagę, ciążę widać dość późno i tylko sprawne oko jest w stanie ocenić czy to ciąża, czy tylko kolejne dodatkowe kilogramy.

Ubrania

Niektóre kobiety już koło 8 tygodnia czują, że przytyły i nie mogą zmieścić się w spodnie. Jest to związane z zatrzymywaniem wody w organizmie. Już wtedy warto zacząć nosić luźniejsze ubrania tak, aby czuć się komfortowo, a maluch mógł swobodnie rosnąć. Widoczny brzuch pojawia się około 4 – 5 miesiąca ciąży.

Ile można przytyć?

Na początku powiększający się brzuch bardzo cieszy, jednak około 8 miesiąca zaczyna lekko utrudniać funkcjonowanie. Kobieta szybciej się męczy, ciężej jest jej się schylić, czy sięgnąć coś z szafki lub włożyć buty. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie przytyć zbyt dużo. Zdrowa granica to około 15 kg – tyle może przybrać kobieta przez 9 miesięcy, aby nie mieć problemów ze zdrowiem.

Jak dbać o skórę?

Skóra całego ciała, szczególnie ta na brzuchu, wymaga szczególnej uwagi. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy od samego początku używać balsamów przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży. To czy pojawią się rozstępy, czy nie w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych młodej mamy i od tego, jak dba o nawilżenie skóry. Rozstępy zazwyczaj pojawiają się w trzecim trymestrze. Właśnie wtedy zazwyczaj łudzimy się, że skoro do tej pory ich nie ma, to się nie pojawią. Konieczne trzeba zwrócić uwagę na jakość preparatów, jakich używamy. Stosowanie preparatów takich jak Mustella, Olian, Bio Oil w ciąży to najlepsze co możemy zrobić dla naszej skóry.