Jak rozszerzać dietę dziecka?

Jak rozszerzać dietę dziecka?

Rozszerzanie diety dziecka wcale nie należy do łatwych zadań. Rodzice zadają sobie wówczas wiele pytań. Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? Podawać owoce, warzywa czy mięso? Bidony dla dzieci czy kubki niekapki będą lepsze w podawaniu płynów? Na te pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

Od kiedy należy rozszerzać dietę?

Jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu małej istotki. Rodzice powinni rozpocząć rozszerzanie diety dziecka pomiędzy 17 a 26 tygodniem jego życia, ponieważ znaczna większość niemowlaków ma na tyle rozwinięty układ pokarmowy, że poradzi sobie z innymi pokarmami niż mleko. Podając dziecku inne pokarmy przed 17 tygodniem, można podrażniać niegotowe jeszcze jelita, w konsekwencji czego wystąpią biegunki, nietolerancje pokarmowe i alergie.

Warzywo jako pierwszy posiłek inny niż mleko

Spożywane przez dzieci mleko jest słodkie, dlatego preferują to, co znają. Jeśli zaczniemy od podawania dziecku owoców, to zyskujemy bardzo duże prawdopodobieństwo, że warzywa będą nieakceptowalne. Marchewka, dynia, pasternak czy brokuł w postaci puree są wprost idealne w rozszerzaniu diety. Warto rozpoczynać od jednego warzywa w ciągu dnia, ponieważ dzięki temu widzimy czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Podając inne posiłki, trzeba bacznie obserwować dziecko, ponieważ nie wiemy, czy mała istotka nie ma na coś alergii. Nie należy martwić się, jeśli dziecku nie smakują podawane posiłki, ponieważ jest to coś, czego wcześniej nie znało. Warto kilka razy w innych dniach próbować podać dany produkt, ponieważ może się do niego przekona.

Kiedy podać dziecku pierwszy owoc i zboże?

Owoc należy podać najwcześniej po dwóch tygodniach od czasu pierwszego kontaktu z warzywem. Dzieci mają wrodzoną preferencję do przyjmowania słodkich pokarmów, dlatego jabłko, gruszka czy banan powinny zasmakować. W piramidzie prawidłowego żywienia znajdują się też zboża i produkty z nich wykonane. To właśnie dobry moment na włączenie ich do diety. Na początek wybierzmy te niezawierające glutenu, który jest powszechnie znanym alergenem. Nie wiadomo bowiem, jak dziecko na niego zareaguje. Świetnym pomysłem jest połączenie kaszki z musem. Dziecko otrzymuje porcję zbóż bogatych w składniki mineralne i witaminy przyczyniające się do prawidłowego rozwoju dziecka. Natomiast obecny w nich błonnik wspomaga pracę jelit.

Różnorodność podawanych posiłków

Po wprowadzeniu podstawowych składników do diety warto trzymać się pewnych rytuałów, by wypracować u dziecka konsumpcję pięciu pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest podawanie dziecku kaszki na śniadanie, na drugie śniadanie i podwieczorek idealnie sprawdzą się owoce, a obiad i kolację powinny stanowić warzywa, mięso i ryby. Taka dieta z pewnością przyczyni się do prawidłowego rozwoju naszej małej pociechy.

Bidony dla dzieci idealne do podawania płynów

Nie należy zapominać o podawaniu płynów dziecku. Początkowo mleko mamy lub mieszanka podawana w butelce ze smoczkiem sprawdza się bardzo dobrze. Zmienia się to kiedy dziecko zaczyna spożywać coraz więcej posiłków stałych. Wówczas trzeba podawać dodatkowe płyny. Herbatki lub woda idealnie sprawdzą się na początek. Lepiej zrezygnować ze słodkich soków zawierających duże ilości cukru. W czym je podawać? Okazało się, że najlepiej sprawdzają się bidony dla dzieci z rurką, ponieważ sposób zaciskania ust maleństwa na słomce wspomaga prawidłową wymowę. Kubki niekapki i smoczkowane butelki należy jak najszybciej odrzucić, by w przyszłości nie jeździć do logopedy.