Jak skutecznie leczyć bóle brzucha u dzieci?

Jak skutecznie leczyć bóle brzucha u dzieci?

Ból brzucha u dziecka może mieć różne przyczyny. Aby zatroskany rodzic mógł ulżyć dziecku w dolegliwościach, konieczne jest przede wszystkim odnalezienie przyczyny bólu, a może ich być wiele. Nie trzeba jednak od razu panikować. Bóle brzucha u dzieci, mogą być wywołane czymś zupełnie niegroźnym.

Co powoduje bóle brzucha u dzieci?

Aby móc skutecznie uporać się z bólem brzuszka, rodzic musi rozpoznać jego przyczynę. Właśnie dlatego należy dokładnie obserwować dziecko. Dzięki temu dowiemy się, jak długo ból się utrzymuje, czy występują jeszcze jakieś inne dolegliwości towarzyszące, oraz dokładnie w którym miejscu boli. Odpowiedzi na te pytania pomogą nam ustalić przyczyny wystąpienia bólu. Jeśli ból pojawił się po zjedzeniu posiłku, może oznaczać to alergię pokarmową, zatrucie lub zbyt dużą porcję, zjedzoną bardzo łapczywie. Bóle brzucha u dzieci, pojawiają się również na skutek stresu. Nawet samo wyjście do przedszkola, może bardzo stresować maluszka, co objawi się właśnie bólem brzuszka. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy zauważalne są inne objawy towarzyszące, takie jak biegunka czy wymioty. W takim wypadku przyczyną bólu brzucha może być grypa żołądkowa. Aby móc skutecznie uporać się z bólem brzucha u dziecka, należy rozpocząć walkę z przyczyną.

Bóle brzucha u dzieci – skuteczne leczenie

Znając przyczynę, prościej nam będzie uderzyć w samo źródło bólu. Jeśli u swojej pociechy rozpoznałeś ból, który może być wynikiem stresu, należy porozmawiać z maluszkiem, przedszkolanką i ustalić powód występowania stresu. Jeśli to nie pomoże, warto udać się na rozmowę do psychologa. Jednak jednymi z najczęstszych przyczyn występowania bólu brzucha są niestrawność, kolki oraz infekcje bakteryjne. W takich sytuacjach należy podać maluchowi odpowiednie leki, które są dostępne bez recepty. Takie leki skutecznie i szybko uporają się z bolącą kolką oraz wspomogą działanie mikroflory jelitowej. Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Rodzic powinien w takich sytuacjach zacząć notować produkty spożywcze, które podaje dziecku. Być może niektóre z nich powodują alergie pokarmowe oraz kolki i należałoby je wykluczyć z diety. Jak już zdążyliśmy się dowiedzieć, bóle brzucha u dzieci mają różne przyczyny. Odpowiednie rozpoznanie powodu wystąpienia bólu pomoże rodzicowi podjąć odpowiednie koki, jak na przykład wybór odpowiednich leków, aby móc z tym bólem się uporać. Jeśli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż doba, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.