Jak urządzić nowoczesny salon?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Styl nowoczesny kojarzy się z prostotą, funkcjonalnością, porządkiem i klasą. Nowoczesne mieszkanie wymaga również dobrej jakości materiałów, które, mimo że nie są tanie, będą służyły długo. Jednak jak urządzić nowocześnie mieszkanie, żeby nie było nudno i zbyt sterylnie? To najczęstsze, ale nie jedyne pytanie, które sobie zadamy podczas planowania wystroju.

Styl nowoczesny dzięki swojej prostocie ma jedną najważniejszą zaletę –można lekko zmienić dodatki, aby mieszkanie wyglądało jak nowe. Wystarczy, aby jeden dominujący kolor w dodatkach zamienić na inny np. żółte poduszki i zasłonki wymienić na czerwone i już, odnowa gotowa. Aby jednak dokonać takiej odnowy, co jakiś czas musimy mieć bazę, czyli fachowo urządzone mieszkanie w stylu nowoczesnym.

Połącz salon z aneksem kuchennym

Kupujemy duże mieszkania i budujemy domy, bo kochamy przestrzeń, nie znosimy ciasnoty, upychania wszystkiego po kątach i ciągłego sprzątania niedostępnych zakamarków. Mimo że architekci są coraz bardziej pomysłowi, ciężko wyczarować dodatkowe metry, chyba że ma to być tylko złudzenie. Jednak powiększenie optyczne to nie fizyczne i w naszym mieszaniu i tak będzie ciasno. Jest jednak jedno rozwiązanie, które może pomóc zwiększyć luz w naszym lokum, a jednocześnie sprawi, że nasze mieszkanie będzie nowoczesne — salon z aneksem kuchennym. Dzięki takiej organizacji z jednej strony będziemy musieli utrzymywać porządek w kuchni, a z drugiej nie będziemy musieli biegać z talerzami do oddalonej jadalni, a będziemy mogli rozmawiać z domownikami podczas wykonywania prac kuchennych i zyskamy przestrzeń, na której nam bardzo zależy.

Postaw na prostotę

Najważniejsze założenie w stylu nowoczesnym to prostota i umiar. W tego typu wnętrzach nie stosuje się misternego dekoru i ornamentów. W zamian dominują w nim proste linie, koła i wielokąty. Pomieszczenia te są urządzone i wystrojone w sposób zdyscyplinowany, decydują się na nie osoby, które lubią ład i porządek. We wnętrzu nowoczesnym bardzo skrupulatnie są wybierane materiały wykończeniowe, które będą jednocześnie ozdobą zamiast tony bibelotów poustawianych w różnych miejscach. Aby salon był urządzony ze smakiem, dobrze jest zdecydować się na jeden kolor bazowy z palety bieli szarości i kremu i jeden kolor uzupełniający, którego będzie dużo mniej i będzie powtarzał się w dodatkach. To sprawi, że wystrój będzie oszczędny, nowoczesny i przytulny.

Zrób porządek także w oświetleniu – żyrandole nowoczesne

Styl nowoczesny nie lubi kryształowych żyrandoli i kinkietów ani materiałowych kloszy z frędzlami na lampach. Największym wyzwaniem w stylu nowoczesnym jest połączenie prostoty z dizajnerską formą. Mogą być to lampy złożone z samych stelaży pod klosz, powysadzane ledami, okręgi czy misterne konstrukcje wyglądające jak skradzione ze statku kosmicznego. Cała tajemnica, żeby nie przesadzić, ale jednocześnie nadać naszemu salonowi niezwykłego charakteru. Nowoczesne żyrandole mogą przybrać przeróżne formy, a jedynym ograniczeniem jest fantazja samego projektanta. W katalogach zobaczymy modele lamp na niewidocznych linkach, kule zawieszone na różnych wysokościach, podobne do klasycznych nowoczesne żyrandole z zabudowanymi kloszami, podobne do roślinności wodnej, rozpryśnięte krople itp. Najbogatsze wzory mają żyrandole nowoczesne wieloramienne, które mimo zbliżonej formy dają wiele możliwości. Często sama zmiana oprawy żarówek może diametralnie zmienić cały charakter lampy.

Zaplanuj wszystko, co się da

Najważniejsze w samodzielnym urządzaniu nowoczesnego salonu jest planowanie. Ten styl lubi porządek, nie możemy sobie pozwolić na przypadkowe zakupy, bo nie uzyskamy zamierzonego efektu. Możemy korzystać z pomocy dekoratora wnętrz, katalogów czy gotowych aranżacji dostępnych w salonach meblowych. Żyrandole nowoczesne to niemały wydatek, więc trzeba dobrze przemyśleć nasze zakupy.