Jak usprawnić pracę dróg żółciowych?

Jak usprawnić pracę dróg żółciowych?

Kiedy robimy się głodni, wyprodukowana w naszej wątrobie żółć wędruje do pęcherzyka żółciowego i stamtąd do dwunastnicy. To tam pomaga emulgować, czyli rozbijać spożyty tłuszcz na mniejsze kropelki. Dzięki żółci rozpoczyna się trawienie tłuszczy w naszym organizmie.

Osoby, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym, powinny stosować dietę ubogą w tłuszcze, a zatem wszystkie potrawy powinny być sporządzone z chudych mięs i warzyw z odpowiednią ilością węglowodanów. Minimalna ilość tłuszczu jest jednak potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a przede wszystkim dla układu hormonalnego. Dlatego całkowite wyeliminowanie tłuszczu z diety również szkodzi zdrowiu.

Co zrobić, aby nasze drogi żółciowe pracowały bez zarzutu?

Przede wszystkim prowadzić higieniczny tryb życia z dużym naciskiem na prawidłową dietę. Oto kilka podstawowych zasad zdrowego żywienia, które chronią przed wieloma chorobami. Należy również unikać stresu i uprawiać jakąś aktywność fizyczną.

  • Spożywaj 5 małych posiłków w równych odstępach czasu.
  • Wyeliminuj z diety potrawy sporządzone na głębokim tłuszczu, wysoko przetworzone, dania typu Fast-food, tłuste sery i przekąski.
  • Zadbaj, aby w każdym posiłku znalazły się owoce i warzywa tzn. dwie porcje owoców i trzy warzyw.
  • Unikaj smażenia.
  • Pij wodę i herbatki ziołowe.

Wspomaganie z apteki

Leki wspomagające pracę dróg żółciowych np. Cholestil, Bezcholina F Choline, Moja Wątroba mają właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Dzięki nim dużo łatwiej będzie przebiegał proces trawienia tłuszczów w organizmie. Pomocne może być także picie naparów z ziół takich jak ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, kocanka, mniszek lekarski.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Problemy z pęcherzykiem żółciowym przez długi czas przebiegają bezobjawowo i ujawniają się około 50 roku życia. Są to zazwyczaj kamica dróg żółciowych, zapalenie dróg żółciowych, dyskineza dróg żółciowych. Jeżeli leczenie zachowawcze nie pomaga, konieczne jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu woreczka żółciowego.