Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Zmienna temperatura, deszcz, czy śnieg negatywnie wpływają na powierzchnię balkonów i tarasów, szczególnie tych wysuniętych poza obrys budynku. Aby cieszyć się długoletnim użytkowaniem balkonu lub tarasu warto zadbać o posadzkę, wykonując hydroizolację tych powierzchni. Jak się do tego zabrać?

Dlaczego nie wystarczą same płytki ceramiczne?

Powierzchnia balkonu podlega silnym naprężeniom termicznym. Latem na balkonie potrafi być ponad +50o C, zimą temperatura spada czasem poniżej -20o C. Jednak w słoneczny zimowy dzień płytki na balkonie, zwłaszcza ciemne, mogą się nagrzać do temperatury +20oC. Tak duże skoki temperatury działają destrukcyjnie na konstrukcje budowlane. Niestarannie przyklejona płytka na balkonie wcześniej czy później się odspoi. Niewypełniona szczelina z fugą zacznie przepuszczać wodę pod okładzinę. Nasiąknięty wilgocią beton zimą będzie podlegał cyklom zamarzania i rozmarzania. Na skutek wielokrotnych cykli przejścia przez temperaturę 0o C beton kruszeje i pęka. Wykonując odpowiednią hydroizolację balkonu lub tarasu można mieć pewność, że płytki pozostaną na swoim miejscu i będzie można cieszyć się piękną posadzką przez długie lata.

Wybór materiałów hydroizolacyjnych jest szeroki. Który wybrać i jak go nakładać?

Aby uszczelnić płytę balkonu przed położeniem płytek ceramicznych, można zastosować szlam mineralny, czyli izolację mineralną. Jest to zaprawa cementowa uszczelniająca, wzbogacona polimerami. To rozwiązanie cieszy się popularnością, ponieważ łatwo się nakłada oraz cechuje się dobrą przyczepnością do podłoża i do płytek ceramicznych. Szlam mineralny tworzy powłokę elastyczną, dzięki której posadzka jest odporna na cykle zamarzania i rozmarzania. Szlamy nakłada się pacą metalową, pędzlem lub wałkiem. Płytki ceramiczne na balkonie można nakładać po 10-12 godzinach od aplikacji szlamu, bezpośrednio na niego.

Innym rozwiązaniem na rynku są maty uszczelniająco- kompensujące, które układa się bezpośrednio pod płytki ceramiczne. Instalacja takich mat ogranicza się zasadniczo do rozwinięcia takich mat na powierzchni balkonu lub tarasu, przytwierdzenia ich do podłoża przy użyciu specjalnych preparatów klejących, a następnie ułożeniu na ich powierzchni płytek, stosując standardowy klej do płytek. Zaletami mat uszczelniających są: bardzo szybka instalacja, możliwość ułożenia płytek niemal bezpośrednio po rozłożeniu mat oraz bardzo dobre właściwości uszczelniające. Jednak warto pamiętać, że rozłożenie mat wiąże się z koniecznością zabudowania ich płytkami, w innym przypadku maty mogą się zniszczyć.

Najnowszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie płynnej membrany wykonanej z żywicy poliuretanowej. Żywica tworzy na powierzchni balkonu lub tarasu cienką powłokę, która zarówno szczelnie chroni powierzchnię tarasu przed przeciekaniem jak i działaniem wilgoci, oraz wykańcza powierzchnię w estetyczny sposób. Jest ona odporna zarówno na promieniowanie UV, wysokie temperatury w “pełnym słońcu”, jak również na niskie temperatury. Choć brzmi to wręcz niewiarygodnie, jest ona twarda i elastyczna zarazem.

Aluminiowe zadaszenie tarasu również ochroni przed wilgocią.

Warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu, by móc cieszyć się nim niezależnie od pogody. Aluminiowe zadaszenie tarasu daje szerokie możliwości w zakresie montażu, można je przymocować do ściany budynku lub postawić na czterech kolumnach. Zdecydowana większość aluminiowych pergoli wyposażona jest w funkcję otwierania dachu. Swobodna możliwość regulacji dopływu słońca na taras to jedna z podstawowych zalet tego rodzaju zadaszeń tarasowych, która ma wpływ nie tylko na przestrzeń zewnętrzną, ale i na wnętrze domu. Zadaszenia z regulowanym dachem umożliwiają bowiem dobre doświetlenie pomieszczeń bezpośrednio z nimi sąsiadujących, a gdy wymaga tego aura, stanowią element ochrony przeciwsłonecznej, chroniąc wnętrze domu przed nadmiernym wzrostem temperatury. Najczęściej aluminiowe zadaszenie tarasu jest produkowane na indywidualne zamówienie, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które skutecznie chroni taras przed deszczem, wilgocią, a także promieniami słonecznymi.