Jak zwalczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Jak zwalczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Schorzenia układu moczowego są wyjątkowo nieprzyjemne. Ból, pieczenie, osłabienie, czasami podwyższona temperatura – to tylko kilka z wielu objawów, które im towarzyszą. Lepiej więc zadbać o profilaktykę i starać się nie dopuścić do infekcji.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza?

Problemy z pęcherzem to jedna z najczęstszych dolegliwości, która związana jest z układem moczowym. Trudno czasami rozpoznać przyczynę zakażenia, ponieważ może wywołać ja wiele czynników. Na pewno narażone są na nią osoby, które nie dbają odpowiednio o higienę. Drugi istotny czynnik, który może wywołać zapalenie pęcherza to noszenie zbyt obcisłej i nieprzewiewnej bielizny. Na infekcję narażone są panie w sezonie wakacyjnym, które przebywają zbyt długo w mokrym kostiumie. Oczywiście nie można zapomnieć o różnych chorobach, które mogą wpłynąć na problemy z układem moczowym. Jest to na pewno cukrzyca oraz schorzenia dotyczące nerek. Zapalenie pęcherza może wywołać też długotrwałą antybiotykoterapia i osłabiona odporność organizmu.

W 9% zakażenie wywołują bakterie bytujące w układzie moczowym, a w 5% są to bakterie, które przedostają się wraz z limfą. Najczęściej odpowiedzialne za rozwój infekcji odpowiadają pałeczki jelitowe oraz gronkowiec. Mogą też zaszkodzić takie patogeny jak chlamydie, mykoplazmy czy dwoinka rzeżączki.

Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego?

Wśród najczęstszych objawów należy wymienić ból podbrzusza, parcie na mocz, uczucie pieczenia i trudności w oddawaniu moczu, podwyższona temperatura. Zdarza się także i tak, że infekcja nie daje żadnych objawów, a dopiero podczas badania moczu wykrywa się zawarte w nim bakterie. Warto więc obserwować swój organizm i chociaż raz do roku wykonać profilaktyczne badania.

Odpowiedni lek na zapalenie pęcherza – jak zwalczać zakażenie?

W wielu przypadkach nie ma konieczności wdrażania antybiotykoterapii i żadnego leczenia. Natomiast u pozostałych osób musi być podany odpowiedni lek na zapalenie pęcherza. Najczęściej jest to antybiotyk, który ma usunąć przyczynę infekcji i doprowadzić do wyjałowienia dróg moczowych. Oprócz tej metody zwalczania bakterii bytujących w moczu wykorzystuje się również lżejszy lek na zapalenie pęcherza bez recepty. Są to m.in. preparaty probiotyczne dopochwowe oraz przeciwdrobnoustrojowo.

Dobry lek na zapalenie pęcherza to jedno, ale trzeba też pamiętać o zasadach codziennej higieny. Koniecznie należy stosować preparaty delikatne i naturalne, które nie ingerują w mikroflorę bakteryjną okolic intymnych. Oprócz tego lepiej zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Można też przyjmować preparaty oparte na bazie żurawiny, dzięki której zmniejsza się przyleganie bakterii nabłonka E coli do ścian pęcherza. Niezwykle istotne są płyny, a najlepiej woda, którą powinno się pic w większych ilościach niż zwykle. Wtedy szybciej bakterie zostaną wypłukane z pęcherza.

Profilaktyka jest niezwykle istotna. Ważne są odpowiednie kosmetyki, dwukrotne podmywanie w ciągu dnia okolic intymnych oraz niewstrzymywanie moczu. Warto też sięgać po herbatki ziołowe np. z pokrzywy, bratka lub mniszka, które mają działanie moczopędne. Lepiej też unikać leków przeciwzapalnych i ogólnie prowadzić zdrowy tryb życia.