Jaki materiał jest najlepszy na pościel?

Jaki materiał jest najlepszy na pościel?

Kupując pościel do łóżka lub akcesoria, takie jak prześcieradła warto zastanowić się nad tym, na jaki materiał się zdecydować. Tkaniny syntetyczne i sztuczne różnią się na tyle od bawełnianych, że finalnie robi to ogromną różnicę. Warto znać parametry jednych, jak i drugich.

Prześcieradła – dlaczego wybór tkaniny to ważna kwestia?

Wyposażając się w poszewki na pościel, poduszki oraz takie akcesoria jak prześcieradło, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo różnią się produkty tego typu pomiędzy sobą. Różnice są na tyle odczuwalne, że zakup nieodpowiedniego prześcieradła może nawet prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, co może pozornie wydawać się niemożliwe. Niestety na rynku jest wiele produktów, które wykonane są z materiałów bardzo słabej jakości pochodzących z najtańszych hurtowni tkanin i dzianin. Biorąc pod uwagę to, jak znaczną część czasu spędza się w łóżku, nie warto oszczędzać akurat na tym elemencie wyposażenia domu. Zainwestowanie w wysokiej klasy prześcieradła to inwestycja w wygodę, a także zdrowie.

O ile wygoda jest pojęciem względnym, a zdrowie w tym przypadku nie jest zagrożone bezpośrednio, to można na to spojrzeć także przez bardziej pragmatyczny pryzmat. Mianowicie kiepskiej jakości wyroby włókiennicze niszczą się wielokrotnie szybciej od tych, które zostały wykonane z najwyższej klasy materiałów. W praktyce oznacza to, że cena, która jest potencjalnie dwukrotnie, albo nawet trzykrotnie wyższa od konkurencji, wcale nie musi być wygórowana, gdyż tańsze produkty zniszczą się wielokrotnie szybciej, a taki zakup wcale nie okaże się tańszy, wręcz przysparzając dodatkowych problemów.

Czym różnią się tkaniny naturalne od sztucznych?

Różnica pomiędzy tkaninami naturalnymi a sztucznymi jest ogromna. Przede wszystkim prześcieradło lub pościel z naturalnej bawełny jest o wiele bardziej wytrzymała. Tego typu tkaniny można wielokrotnie prać, a także intensywnie użytkować, a pomimo tego przetarcia i dziury nie pojawią się tak szybko, jak w przypadku sztucznych materiałów. Trwałość produktów wysokiej jakości z naturalnych surowców jest nawet kilkukrotnie wyższa niż analogicznych produktów wykonanych z tańszych, syntetycznych zamienników. Różnic jest jednak o wiele więcej, a mają one wymiar zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny.

Bawełna czy materiały syntetyczne?

Prześcieradła syntetyczne są o wiele mniej przyjemne w dotyku, ale to jedynie jeden z aspektów technicznych takich materiałów. Niestety wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia, a mianowicie to, że nie przepuszczają wilgoci tak dobrze jak naturalne tkaniny. W praktyce oznacza to, że pod syntetyczną pościelą oraz na prześcieradle wykonanym z podobnego materiału tworzy się specyficzny mikroklimat, który charakteryzuje się tym, że jest tam dużo wilgoci i jest parno. Bardzo negatywnie wpływa to na samopoczucie podczas snu, a ma to bezpośrednie przełożenie na wysypianie się.

Poza tym, bakterie i drobnoustroje mogą o wiele szybciej rozwijać się w takich warunkach, co sprawia, że taką pościel trzeba o wiele częściej prać, co zdecydowanie przyspiesza jej niszczenie się. Ponadto syntetyczne materiały są o wiele gorsze dla alergików, u których mogą zaostrzać się reakcje alergiczne podczas kontaktu z materiałem. Może to objawiać się swędzeniem, wysypką, a nawet ostrzejszymi podrażnieniami skóry.

Praktyczny wymiar naturalnych tkanin

Naturalne dzianiny oraz tkaniny mają także jeszcze jedną bardzo praktyczną zaletę. Mianowicie bardzo dobrze trzymają ciepło, gdy jest zimno, co jest przeciwieństwem tkanin sztucznych i syntetycznych. Takowe niestety są o wiele chłodniejsze, przez co nie nadają się zupełnie jako pościel na zimę, gdy w pomieszczeniu panuje niska temperatura. Jednocześnie naturalne tkaniny pozostawiają dużo chłodu gdy jest bardzo gorąco, co sprawia, że w lecie wręcz ochładzają, nie dopuszczając gorąca pod pościel. Takie właściwości ma między innymi bawełna, ale także len, kaszmir i jedwab.