Jakie tkaniny wybrać na ubranka dla dzieci?

Jakie tkaniny wybrać na ubranka dla dzieci?

Jeśli lubisz szyć, albo chcesz zamówić materiał, z którego krawcowa wyczaruje z niego mięciutkie, komfortowe w noszeniu i designerskie ubranka dla twojego dziecka, poznaj właściwości niektórych tkanin. Warto wiedzieć, które z nich będą idealnie pasować do dziecięcych i ciepłych stylizacji.

Tkaniny czy może dzianiny?

Czy wiesz czym się różnią od siebie te dwa często mylone ze sobą materiały? Niektórzy używają tych nazw naprzemiennie, ale są w dużym błędzie. Tkanina jest tkana, a dzianina dziana. Tak można by najprościej wytłumaczyć laikowi różnice między nimi. Zagłębiając się w temat trzeba doprecyzować, że chodzi tu sposób splotu nitek. Tkanina składa się z osnowy i wątku, dwóch nitek splatanych ze sobą naprzemiennie pionowo i poziomo. Z kolei na dzianinę składa się przędza tworząca oczka, i co ważne, jest zrobiona na bazie jednej nitki. Kolejne ważne różnice to faktura.  Tkanina jest raczej gładka, a dziania może przybierać różne formy.  Co więc wybrać – tkaninę czy dzianinę na ubranka dla dzieci? To zależy. Tkaniny są trwalsze, nie wyciągają się, ale nie odznaczają się takim stopniem miękkości, jak dzianiny. Niezależnie co wybierzesz, ważne, żeby był to materiał bardzo wysokiej jakości, jeśli np. bawełna z organicznych upraw. Skóra dziecka, szczególnie malucha jest bardzo wrażliwa i łatwo o jej podrażnienia.

Dresówka drapana – co to takiego?

Czy wiesz, że dresówka drapana jest świetnym materiałem, dzianiną dresową, na mięciutkie i ciepłe ubranka dla dzieci? To materiał bardzo miły w dotyku, delikatnie otula skórę i zapewnia komfort termiczny. Na jego bazie można stworzyć ciepłą odzież sportową dla całej rodziny, niezastąpioną na wspólne spacery i dłuższe wycieczki. Oprócz komfortu noszenia można liczyć na to, że dresówka drapana wytrzyma kilka sezonów oraz zachowa swoje walory użytkowe na długo. Ciepłe bluzy, spodnie szaliki czy czapki – w ciekawych wybarwieniach i fasonach. Z dresówki drapanej można wyczarować wiele ciekawych stylizacji, szczególnie na chłodniejsze pory roku.

Dresówka pętelka

Jest trochę cieńsza niż dresówka drapana, dlatego można z niej uszyć trochę lżejsze bluzy, sukienki spódniczki czy spodenki. Nie da się jej pomylić z innym materiałem, ponieważ na jego lewej stronie znajdują się charakterystyczne pętelki, powstałe podczas produkcji. Druga strona jest natomiast gładka. Można z niej wyczarować modne, wytrzymałe, elastyczne i barwne ubranka dla najmłodszych na każdą okazję.

Oprócz ww. materiałów możesz nabyć w dobrych sklepach dziewiarskich wiele innych tkanin czy dzianin, charakteryzujących się świetnymi właściwościami cieplnymi, miękkością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Prym wiedzie na pewno dobrej jakości bawełna, ciepła wełna i delikatny len.