Jakie właściwości ma lizyna?

Jakie właściwości ma lizyna?

W organizmie człowieka nieustannie toczą się różnorodne procesy, w tym oddychanie, budowa nowych komórek czy przemiana materii. Procesy te nie mogą zachodzić bez kluczowych składników, którymi często są aminokwasy. Lizyna to jeden z najważniejszych aminokwasów w ciele człowieka.

Jaką rolę w organizmie pełni lizyna?

Lista funkcji, jakie lizyna pełni w organizmie człowieka jest bardzo długa. Warto zacząć od tego, że ten aminokwas odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg procesu odbudowy tkanek. Ponadto, wpływa na przyrost masy mięśniowej, co wziąć powinny pod uwagę wszystkie osoby, które na treningach siłowych spędzają długie godziny i nie widzą optymalnych efektów swojego wysiłku. Lizyna ponadto jest niezbędna w we właściwym metabolizmie tłuszczów. Gdy zaczyna brakować tego aminokwasu, to organizm się o niego dopomina. Może to robić na różne sposoby, choć najczęściej występuje zmęczenie, problemy z koncentracją czy zawroty głowy. Objawy te są dosyć niespecyficzne i dla ustalenia przyczyny konieczna będzie pogłębiona diagnostyka. Im większe są niedobory lizyny, tym skutki będą poważniejsze. Może wystąpić niechęć do przyjmowania pokarmów, przekrwienie gałek ocznych, a nawet zahamowanie wzrostu u dzieci.

W jakich produktach spożywczych występuje lizyna w naturze?

Jako, że organizm człowieka nie otrzymał w darze umiejętności wytwarzania lizyny, to aminokwas ten musi być przyjmowany wraz z pożywieniem. Na całe szczęście, natura nie poskąpiła jeżeli chodzi o produkty bogate w lizynę. Lizyna występuje między innymi w jajkach czy rybach, szczególnie bogate są w nią tuńczyk, łosoś czy makrelę. Znaleźć ją można także w żółtym serze, produktach mięsnych oraz sojowych.

Kto jest najbardziej narażony na niedobory lizyny?

Pomimo tego, że lizyna bardzo powszechnie występuje w wielu produktach spożywczych, to istnieją pewne grupy osób, które w sposób szczególny są narażone na jej niedobór. Szczególną ostrożność powinni zachować weganie, czyli osoby, które ze swojej codziennej diety postanowiły wykluczyć nie tylko mięso, ale także i wszelkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał czy jaja. Weganie powinni zwiększyć spożycie innych produktów, w których zawarta jest lizyna. W przypadku, gdy dieta nie pokrywa całościowego zapotrzebowania organizmu człowieka na lizynę, to wówczas trzeba sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Powinno się to jednak odbywać po przeprowadzeniu specjalistycznych badań i pod opieką lekarza. Nadmiar niektórych substancji w organizmie może bowiem okazać się równie groźny dla zdrowia człowieka, co ich niedobór.