Kąpiel malucha

Kąpiel malucha

Pierwsze czynności przy nowo narodzonym dziecku są najpiękniejszymi chwilami podczas bycia rodzicem. Są również pełne strachu i obaw o bezpieczeństwo dziecka. Jak wykąpać dziecko, aby nie zrobić mu krzywdy? Jaka powinna być temperatura wody? Jaki olejek do mycia wybrać? Ręcznik z kapturkiem czy bez? Jakie gadżety do kąpieli mogą się przydać?

Po pierwsze tuż przed kąpielą musimy sobie przygotować wszystko, co do niej potrzebne, żeby nie biegać po mieszkaniu z mokrym i gołym dzieckiem, bo wtedy na pewno będzie płakać. Rozłóżmy ręcznik z kapturkiem na przewijaku, ubranko, czystą pieluszkę, oliwkę, krem do pupy.

Wanienka

Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 38 st. Nalewamy jej jakieś 1/3 lub ¼ wanny. Na spód wanienki możemy położyć terową pieluszkę, gdyż podczas kąpieli pupa dziecka i nóżki będzie opierać się na dnie wanny. Podczas kąpieli ważny jest ciągły kontakt z rodzicem, dlatego wszelkiego rodzaju leżaczki – wkładki do wanienki nie są wskazane. Dziecku dużo przyjemniej będzie oprzeć się na ramieniu rodzica niż na twardym plastiku.

Jak trzymać

Dziecko, którego ciałko jest mokre, może się wyślizgnąć z rąk. Należy więc je złapać w odpowiedni sposób. Jeśli jesteśmy praworęczni, malucha łapiemy lewą ręką tak, aby lewe przedramię przechodziło pod szyją i główką dziecka i łapiemy je za lewą rączkę. Myjemy prawą ręką. Jeżeli chcemy przełożyć dziecko na ręcznik z kapturkiem, nie zmieniamy chwytu, jedynie podkładamy prawą rękę pod pupę i podnosimy. W ten sposób mamy pewność, że maluch nie wypadnie nam z rąk.

Olejek do kąpieli

Na rynku jest mnóstwo kosmetyków dla maluchów. Jeżeli maluch nie ma wrażliwej skóry, można używać zwykłych środków dla dzieci. Kiedy jednak skóra małego człowieka jest problematyczna, należy rozważyć stosowanie emolientów. Dostępne są także olejki do mycia zawierające oliwkę. Dzięki temu nie trzeba po kąpieli dodatkowo natłuszczać dziecka.

Gadżety

Kilkudniowemu dziecku do kąpieli wystarczy ciepła woda, odpowiednia temperatura w otoczeniu, rodzic, ręcznik, mydełko i ubranie. Nie zwróci ono uwagi na zabawki. Kiedy dziecko trochę podrośnie, można wrzucać do wody zabawki. Zwróćmy uwagę, żeby były przeznaczone do kąpieli i nie gromadziły się w nich zarazki.