Karczoch – poznaj jego właściwości prozdrowotne

Karczoch – poznaj jego właściwości prozdrowotne

W smaku karczoch przypomina szparagi. Wyglądem przywodzi na myśl oset. To pięknie prezentujące się warzywo pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i wciąż jego mało popularne wśród naszych rodaków. Jak najszybciej powinno się to zmienić, ponieważ prócz dobrego smaku oraz pięknego wyglądu, karczoch ma do zaoferowania znacznie więcej.

Czym charakteryzuje się artichoke?

Karczoch, inaczej nazywany również artichoke, to roślina jadalna znana już od starożytności. Charakteryzuje się intrygującym wyglądem, przypomina kwiat z wieloma płatkami, które ochraniają soczyste wnętrze. Jest to serce karczocha, które nadaje się do zjedzenia. Smak tej rośliny najczęściej porównuje się do szparagów, jednak w karczochach czuć lekką goryczkę.

Jakimi właściwościami prozdrowotnymi charakteryzuje się karczoch?

Prócz intrygującego wyglądu i ciekawego smaku, karczoch charakteryzuje się także wieloma cennymi właściwościami prozdrowotnymi, które odkryte i opisane zostały w okolicach XX wieku. Artichoke znany jest z wysokiej zawartości cynaryny, czyli substancji o żółciotwórczych i żółciopędnych cechach, które w szczególności dbają o wątrobę i chronią ją przed toksycznymi związkami. Związek ten pobudza procesy regeneracyjne hepatocytów. Regularne jedzenie karczochów wspomaga trawienie tłuszczy. Cynaryna występująca w karczochach pomaga normalizować poziom złego cholesterolu we krwi, co widać w wynikach badań oraz zminimalizowanym ryzyku zaburzeń lipidowych.

W karczochach występuje inulina, czyli naturalny cukier, który stanowi rozpuszczalną frakcję błonnika. Inulina to prebiotyk, który fantastycznie oddziałuje na florę bakteryjną jelit. Dodatkowym atutem inuliny zawartej w karczochach jest fakt, że ogranicza wchłanianie węglowodanów, co owocuje obniżonym indeksem glikemicznym. Karczochy dostarczają cenne żelazo, wapń oraz magnez, dzięki czemu możemy zrezygnować z nadmiernej suplementacji.

Za sprawą tak wielu fantastycznych właściwości, karczoch został uznany za żywność funkcjonalną, czyli taką, która posiada bardzo pozytywny wpływ na organizm, a jego spożywanie stanowczo wykracza poza walory odżywcze.

Kiedy i gdzie zaopatrywać się w karczochy?

By spożywanie karczochów przyniosło więcej pożytku, niż szkody, warto wiedzieć gdzie i kiedy zaopatrywać się w to warzywo. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, iż karczochy bardzo źle tolerują mróz, z tego względu uprawiane są w Ameryce Północnej oraz w rejonie Morza Śródziemnego. Szczyt sezony karczocha to wczesne lato i późna jesień.

W naszym rodzimym kraju można kupić karczochy dosłownie wszędzie, jednak te najlepsze występują na przełomie wiosny i lata. Powinny posiadać twarde, ostre i zielone liście. Sklepy oferują także karczochy włoskie. Resztę roku powinniśmy spędzić pod znakiem karczochów z puszki, które marynowane są najczęściej w oliwie z oliwek.

Ciekawym rozwiązaniem jest karczoch w tabletkach, który działa wspomagająco w zaburzeniach wątroby, zapaleniu pęcherzyka żółciowego czy podczas problemów trawiennych. Artichoke w tabletkach sprawdza się głównie poza sezonem na to niesamowite warzywo.