Krzesło toaletowe czy wózek toaletowy

  • Dom
  • 25 października 2020
Krzesło toaletowe czy wózek toaletowy

Higiena osoby niepełnosprawnej jest niezwykle istotna. Aby jednak była możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z łazienki, trzeba ją dobrze wyposażyć.

Wózek toaletowy – podstawa mobilności i wygody w łazience

Czasami wystarczą drobne zmiany, a codzienna toaleta nie będzie sprawiała żadnego problemu. Wózek toaletowy to wielkie udogodnienie dla osoby niepełnosprawnej, ale też dla jej opiekuna. Dzięki takiemu środkowi poruszania się można sprawnie skorzystać z WC, umyć twarz, ogolić się czy wykonać makijaż. Co więcej. Oprócz funkcji użytkowych taki wózek toaletowy gwarantuje też większą intymność osobie chorej czy starszej.

Sporo osób stojących przed kupnem takiego sprzętu, zadaje sobie pytanie – co będzie lepsze, wózek czy krzesło toaletowe. W wielu przypadkach wybór pada na pierwszą opcję ze względów mobilności. Osoba niepełnosprawna może być transportowana z miejsca na miejsce, co nie jest możliwe w przypadku krzesła.

Co więcej, wózek toaletowy może służyć też za toaletę przyłóżkową. Osoba chora czuje więc większy komfort i ma zapewnioną intymność podczas podstawowych czynności higienicznych. Za pomocą odpowiednio zaprojektowanego wózka chory może podjechać pod samą muszlę klozetową i samodzielnie na niej siąść. Dlatego też wybór wózka wydaje się najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla osób o trwałej czy cięższej dysfunkcji ruchu.

Jaki wózek toaletowy będzie najlepszy, który wybrać?

Zanim wybierzesz wózek toaletowy, zapoznaj się z jego budową i możliwościami. Różne firmy oferują wiele ciekawych rozwiązań, dlatego nie warto się śpieszyć. Zwróć przede wszystkim uwagę na możliwość regulacji wysokości siedziska. Czasami potrzeba jest podwyższenia wózka lub po prostu korzysta ze sprzętu więcej niż jedna osoba. W takim przypadku regulacja jest niezbędna i znaczne ułatwia codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością ruchową.

Kolejne ważne parametry wózka to maksymalne obciążenie oraz ilość hamulców. Ważne jest także to, aby opiekun osoby niepełnosprawnej mógł dostać się bez przeszkód do chorego z tyłu wózka. Takie udogodnienie pomaga w codziennych czynnościach higienicznych, znacznie przyspieszając ich wykonywanie.

Niektóre modele wózków mają chowane podnóżki, co dla wielu osób jest również ciekawą i przydatną funkcją.

Rodzaj siedziska a komfort użytkowania

Wózek toaletowy może mieć siedzisko mniej lub bardziej twarde. Dla osób wrażliwych na ucisk koniecznie trzeba kupić wózek z siedzeniem miękkim i tapicerowanym. Szczególnie polecane są tego typu modele dla osób z urazami stawu biodrowego. Oczywiście tapicerka musi być wykonana z materiału wodoodpornego i łatwo zmywalnego. Warto też zwrócić uwagę na kształt rączek, jeśli chory ma podjeżdżać do toalety z zewnętrznymi spłuczkami. Jeśli te wymagana zostaną spełnione, wtedy komfort użytkowania jest zapewniony na najwyższym poziomie.

Wózek prysznicowo-toaletowy

Oprócz zwykłych wózków toaletowych służących do przemieszanie się z chorym i wykonywania czynności higienicznych, dostępne są również wózki prysznicowo-toaletowe. Ich konstrukcja zapewnia komfortowe użytkowanie także pod prysznicem. Wózki te wyposażone są w stabilne i wodoodporne siedzisko. Mają wyściełane podłokietniki i oparcie, dzięki czemu każdorazowy pobyt w łazience jest przyjemniejszy i bezpieczniejszy.

Każdy pacjent jest inny i ma swoje potrzeby, które trzeba uwzględniać przy zakupie wózka. Jedno jest pewne. Im więcej innowacyjnych rozwiązań, tym większy komfort użytkowania i większa intymność osoby chorej.