Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem?

Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem?

Nabywanie lokum w starej kamienicy staje się coraz popularniejsze, gdyż mieszkaniom przypisuje się niepowtarzalny urok oraz klimat. Tych cech nie można znaleźć w nowoczesnych projektach deweloperskich, którym brakuje charakteru i wyrazu. Przed zakupem mieszkania warto jednak sprawdzić podstawowe rzeczy, takie jak stan budynku i dane techniczne.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu mieszkania w kamienicy?

Mieszkania w starych kamienicach z zewnątrz prezentują się bardzo atrakcyjnie, gdyż zawierają w sobie historię miasta oraz ludzi, którzy tam żyli. Szczególną uwagę przyciągają secesyjne budynki powstałe na przełomie XIX oraz XX wieku. Można zauważyć na nich ornamenty w kształcie liści oraz ozdobne balustrady, często występują na nich złote ozdoby. Z kolei samo wnętrze zapewnia jakże pożądaną przestronność, wysokie sufity oraz bardzo korzystny rozkład mieszkania, dzięki czemu renowacja i dekorowanie przebiega w przyjemnej atmosferze. Jednak w pierwszej kolejności warto stwierdzić, czy konkretna inwestycja to dobry zakup i czy nie będzie wiązała się z koniecznością wyłożenia dużych nakładów finansowych. Bardzo często wymagane jest osuszanie budynków Łódź to miasto, w którym powstało bardzo wiele firm zajmujących się gruntownym czyszczeniem i doprowadzaniem budynków do stanu używalności, dzięki czemu można pozbyć się nadmiernej wilgoci, pleśni oraz grzybów.

Przez zakupem mieszkania w kamienicy należy zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Duże znaczenie dogrywa rok budowy oraz technologia użyta do wzniesienia nieruchomości. Warto widzieć czy budynek został ocieplony (przekłada się to na mniejsze ubytki ciepła, czyli oszczędność w trakcie zimowych miesięcy) czy dach jest szczelny, jak prezentuje się stan piwnic i kiedy odbywało się ich ostatnie osuszanie. Warto zwrócić uwagę na wygląd klatki schodowej i zapytać, jak często odbywa się odświeżanie korytarzy. Niemniejsze znaczenie odgrywa sposób wchodzenia do kamienicy, a mianowicie czy wejście jest zamykane, czy znajduje się od strony ulicy, a może podwórka należącego do kamienicy.

Stan techniczny mieszkania w kamienicy

W dalszej kolejności należy sprawdzić, jak prezentuje się stan techniczny samego mieszkania. Część lokum jest gotowa do wprowadzenia, a inne trzeba remontować. Mieszkania po gruntownym remoncie posiadają nową instalację elektryczną oraz wodno kanalizacyjną, a także nowoczesny system grzewczy. W mieszkaniach do remontu trzeba się tym zająć osobiście, gdyż takie udogodnienia wpływają na jakość życia i wiążą się również z zapewnieniem bezpieczeństwa dla domowników. Przez zakupem te informacje trzeba dokładnie sprawdzić. Osoba, która nigdy nie miała do czynienia z oględzinami mieszkania, nie do końca zdaje sobie sprawę na jakie elementy zwracać szczególną uwagę. Dlatego na oglądanie potencjalnej inwestycji warto udać się w towarzystwie osoby powiązanej z branżą budowlaną, która określi czy w mieszkaniu nie zostały ukryte poważne wady konstrukcyjne. Dzięki takim działaniom można uniknąć problemów w trakcie mieszkania oraz dużych nakładów finansowych.