Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

  • Dom
  • 06 października 2021
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

Każdy z nas ma w domu z pewnością kolekcję ręczników. Są one niezbędnym elementem łazienki, nie tylko ze względów praktycznych, ale często także estetycznych. Odpowiednio dobrany ręcznik będzie służył lata, nie tracąc przy tym miękkości i delikatności. Co musisz wiedzieć, kupując ręcznik?

Zwróć uwagę na materiał

Ręcznik nie jest równy ręcznikowi. Różnią się one od siebie przede wszystkim materiałami, z których są wykonane. Sama bawełna ma wiele rodzajów, które używane są w ręcznikach. Ręcznik wykonany z egipskiej bawełny, ze względu na użycie wyjątkowo cienkiej przędzy, będzie miękki i chłonny, a ten wykonany z bawełny tureckiej, będzie o wiele lżejszy. Poza klasycznymi, bawełnianymi ręcznikami, popularne są także ręczniki z mikrofibry. Wykonane są z włókien syntetycznych, które zmieszane są z poliestrem. Dzięki temu ręcznik jest gładki, szybkoschnący i niezwykle wytrzymały. Dodatkowo doskonale absorbuje wodę. Często spotkać się można także z ręcznikami wykonanymi z lnu. Wchłaniają one wodę znacznie lepiej niż bawełna, a dodatkowo ze względu na antybakteryjne właściwości lnu, są mniej podatne na pleśń czy grzyby. Dostępne są również ręczniki bambusowe, które mają delikatną i miękką fakturę, ale schną nieco dłużej niż tradycyjne odpowiedniki.

Sprawdź gramaturę ręcznika

Gramatura (GSM) wyliczana jest na podstawie liczby gramów na 1m2 materiału.  Im wyższa gramatura, tym ręcznik będzie grubszy i cięższy. Bardzo często wiąże się to także z jego wydajnością i chłonnością. W większości przypadków gęstszy ręcznik będzie lepiej absorbował wodę. Należy jednak pamiętać, że zależne jest to także od materiału, z którego jest wykonany. Dodatkowo ręczniki z wysokim GSM, będą schły zdecydowanie dłużej niż lżejsze odpowiedniki. Jak rozpoznać czy ręcznik jest gruby, czy lekki? Gramatura w przedziale 300 – 400 GSM gwarantuje, że ręcznik będzie lekki i dość podręczny. Idealnie sprawdzi się na basenie, siłowni, czy w trakcie podróży. Kolejnym popularnym przedziałem jest gramatura w zakresie od 400 do 550 GSM, która określana jest mianem optymalnej. Są to przede wszystkim ręczniki idealne do użytku domowego, których konstrukcja sprawia, że są chłonne, ale jednocześnie gwarantują względnie szybkie schnięcie. Powyżej 550 GSM mówi się o ręcznikach grubych, które są wyjątkowo masywne i wytrzymałe. Schną one stosunkowo długo, ale doskonale absorbują wodę.