Najczęstsze infekcje intymne kobiet – jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze infekcje intymne kobiet – jak sobie z nimi radzić?

Przyjmowanie antybiotyków, zła dieta, noszenie sztucznej, nieoddychającej bielizny czy niewłaściwa higiena to tylko kilka z ważniejszych powodów, które mają znaczący wpływ na infekcje intymne. Wymagają one jak najszybszej konsultacji z lekarzem, jednak często zdarza się, że musimy radzić sobie same.

Jakie objawy towarzyszą infekcjom intymnym?

Nie każda infekcja intymna charakteryzuje się tymi samymi właściwościami, nie każda wywołana jest tym samym czynnikiem, dlatego też może różnić się objawami, jakie jej towarzyszą. Lekarze wyróżniają trzy rodzaje infekcji – grzybiczą, bakteryjną oraz mieszaną. Kobiety, niezależnie od rodzaju infekcji, najczęściej skarżą się na swędzenie pochwy, pieczenie, ból podczas stosunku, intensywne upławy czy ból podczas oddawania moczu. Warto zwracać uwagę na kolor oraz zapach upławów, ten objaw może pomóc w rozpoznaniu przyczyny owej infekcji.

Co może być przyczyną infekcji intymnej?

Naturalnie w pochwie znajduje się mnóstwo bakterii. Są to bardzo dobre bakterie, dzięki którym odczyn w pochwie utrzymywany jest na kwaśnym poziomie. Problem zaczyna się, gdy liczba dobrych bakterii spada. Zaczyna rosnąć ilość złych bakterii, które odpowiedzialne są za wywołanie infekcji intymnej oraz jej rozwój.

Najczęstszą przyczyną infekcji bakteryjnej jest inna infekcja znajdująca się w innej części ciała. Dodatkowymi przyczynami jest ogólne przemęczenie i osłabienie organizmu. Niezwykle charakterystyczne dla infekcji bakteryjnej są żółte, brązowe lub różowe upławy wydobywające się z pochwy, które mają specyficznym, ostry zapach. Infekcja grzybicza powstaje, gdy higiena okolic intymnych jest niewystarczająca, lub wręcz nadmierna. Szczególnie może rozwinąć się podczas menstruacji, uprawiania seksu, korzystania z toalety publicznej czy regularnego noszenia nieoddychającej bielizny. Podczas trwania infekcji grzybiczej, możemy zaobserwować żółtawy lub biały, ciągnący się śluz o nieprzyjemnym zapachu.

Jak poradzić sobie z infekcjami intymnymi?

Infekcje intymne nie zawsze są trudne do zwalczenia, jednak należy zacząć działać od razu, natychmiast. By przywrócić prawidłowe, naturalne pH w pochwie, warto zastosować globulki dopochwowe wyposażone w witaminę C. Działają na bakterie i grzyby jednocześnie. Sprawdzą się fantastycznie także wtedy, gdy nie wiemy, z jaką konkretną infekcją mamy do czynienia.

Leczenie grzybiczej infekcji intymnej wiąże się z likwidowaniem drożdżaków, które są odpowiedzialne za infekcję. Współczesny rynek pełen jest fantastycznych rozwiązań, czego przykładem są globulki dopochwowe bez recepty, jak i na receptę. Nie każda kobieta przepada za tą formą aplikowania leków, dlatego można skorzystać z zamienników, jakimi są żele, maści czy nawet suplementy wspierające organizm w zwalczaniu infekcji.

Globulki dopochwowe można kupić w każdej aptece, jednak warto dokładnie sprawdzić, przez kogo zostały wyprodukowane i czy nie zawiera groźnych dla nas substancji, np. alergenów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące globulek, warto skontaktować się z zaufanym lekarzem.