Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe cieszy się ogromną popularnością w nowoczesnym budownictwie. Z tego względu warto poznać mocne i słabe strony takiego wyboru. Chodniki łazienkowe to doskonały dodatek do podłogi, ale puszyste, grube dywany już się nie sprawdzą. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe zdecydowanie sprzyja czystej przestrzeni, gdyż w pokojach nie unosi się kurz. Jest to związane z przekazywaniem większości ciepła poprzez promieniowanie, czyli nie ma mowy o ruchu powietrza, który jest obecny przy ogrzewaniu tradycyjnym. Krążenie kurzu jest tak małe, że dom czy mieszkanie nie tylko pozostaje czyste, ale i świetnie sprawdza się w przypadku alergików.

Chodniki łazienkowe pięknie się prezentują, a do tego dochodzi optymalny poziom ciepła i oszczędność energii. Ciepłe podłoże sprawia, że można zdecydować się na redukcję temperatury powietrza o 1,2 stopnie C. Na przełomie roku zyskujemy oszczędność w zużyciu energii na poziomie 12%.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu w domu panuje większa wilgotność, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz zdrowie.

Właściwy rozkład temperatury to kolejna zaleta. Dochodzi do tego także równomierne oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w pokojach dziennych oraz przestronnych holach. Na uwagę zasługuje estetyka tego wyboru – wszystko jest schowane pod płytkami czy panelami, a chodniki łazienkowe czy dywany stanowią cenny dodatek do wnętrza.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wymaga bardzo dobrego ocieplenia, gdyż jest opłacalne tylko przy małych stratach ciepła. Temperatura podłoża nie może być zbyt wysoka, gdyż wywoła to spory dyskomfort u domowników. Mowa o 30 stopniach C w łazienkach i strefach przyściennych, a w pozostałych miejscach maksymalna temperatura to 26 stopni C.

W przypadku awarii ogrzewania podłogowego konieczne jest zniszczenie sporego odcinka podłogi, a po naprawieniu usterki – naprawa, czyli wypełnianie betonem i układanie warstwy wykończeniowej, co wiąże się z wyłączeniem pomieszczenia z użytkowania na okres nawet kilku tygodni. Poważne awarie zdarzają się jednak wyjątkowo rzadko.

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że właściciele muszą zapomnieć o puszystych dywanach i wykładzinach podłogowych. Najlepiej sprawdzą się materiały, które dobrze przewodzą ciepło, czyli kamień oraz ceramika. Cienki parkiet czy wykładzina dywanowa to doskonały wybór, delikatne chodniki łazienkowe również świetnie się sprawdzą.