Opieka nad dzieckiem – jak zwiększyć swoje szanse po rozwodzie?

Opieka nad dzieckiem – jak zwiększyć swoje szanse po rozwodzie?

W przypadku rozpadu małżeństwa i zdecydowania się na rozwód małżeństw posiadających potomstwo, bardzo ważną kwestią jest rozstrzygnięcie problemu prawa do opieki nad dzieckiem. Coraz częściej partnerom trudno porozumieć się w tej kwestii. Wynikiem konfliktu jest konieczność skorzystania z pomocy sądu, który oceni, który z rodziców będzie lepiej sprawował opiekę nad dzieckiem.

Co zrobić w przypadku braku porozumienia?

Najczęściej to jeden z rodziców otrzymuje od sądu prawo do opieki nad dzieckiem. Zaznaczamy, że taka decyzja nie oznacza, iż drugi rodzic został wykluczony z życia dziecka i nie ma prawa do decydowania o jego życiu. O ile nie istnieją poważne przesłanki, sąd nie może zakazać jednemu z rodziców widzeń z maluchem. Wielu rodziców nie zgadzając się z taką decyzją, decyduje się na walkę w sądzie o opiekę nad dzieckiem.  Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji należy mieć na uwadze dobro dziecka, dla którego rozwód rodziców jest wystarczająco trudnym i traumatycznym przeżyciem. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie zawsze da się uniknąć walki. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnika znającego się w temacie prawo rodzinne Łódź, czy Kraków to miasta, w których znajdziesz wielu wykwalifikowanych specjalistów.

Jak walczyć?

Chcąc podjąć walkę o opiekę nad dzieckiem, podstawowym sposobem na zwiększenie szans jest posiadanie dobrego kontaktu z dzieckiem, poświęcanie mu czasu i uwagi. Najważniejsze, by dziecko czuło się bezpiecznie z rodzicem, który chce uzyskać opiekę nad nim. Pamiętaj, że sąd rozmawia z dzieckiem w obecności psychologa i bada, z którym z rodziców dziecko czuje się lepiej. Sąd zwraca również uwagę na relacje między rodzicem a dzieckiem. W zależności od sytuacji, możesz poruszyć również istniejące problemy drugiego rodzica, które w Twojej ocenie, mogą mieć negatywny wpływ na wychowanie dziecka. Zaliczyć do nich można m.in. nadużywanie alkoholu czy przemoc fizyczną. W takiej sytuacji najlepiej wezwać świadków, oczywiście, jeśli ich posiadasz. Pamiętaj, że sąd zwraca uwagę nie tylko na relację rodzic-dziecko, ale też na sytuację finansową rodzica, brak nałogów czy też warunki mieszkaniowe. Sposobem na zwiększenie szans na uzyskanie opieki nad dzieckiem jest również wynajęcie prawnika.

Prawo rodzinne Łódź czy Kraków – gdzie szukać pomocy?

Jeśli sytuacja zmusza Cię do wynajęcia prawnika, warto wybrać kancelarię polecaną przez znajomych czy rodzinę. Jeśli nikt nie jest w stanie polecić Ci dobrego prawnika, możesz wpisać w wyszukiwarkę prawo rodzinne Łódź – szereg odpowiedzi pozwoli Ci znaleźć właściwą osobę, która godnie i skutecznie zaprezentuje Cię przed sądem.

Pamiętaj, że dla Twojego dziecka najważniejsze jest spokojne przeżycie rozstania rodziców. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by czas ten nie wiązał się dla niego jedynie ze stresem.