Prawidłowa higiena seniora – jak zadbać o osoby starsze?

Prawidłowa higiena seniora – jak zadbać o osoby starsze?

Wraz z wiekiem sprawność oraz funkcje motoryczne ulegają pogorszeniu. Czynności, które niegdyś nie sprawiały najmniejszego problemu, zaczynają stanowić prawdziwe wyzwanie. Seniorzy potrzebują pomocy nie tylko przy domowych obowiązkach, ale przede wszystkim podczas codziennej higieny ciała. Ta strefa niejednokrotnie bywa przez seniora zaniedbana – wiąże się to z ograniczeniem mobilności, stanem zdrowia, lękiem przed upadkiem w śliskiej łazience lub wstydem czy skrępowaniem. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja osoby starszej jest bardzo ważna i należy do podstawowych obowiązków opiekuna.

Z jakimi problemami higienicznymi zmagają się osoby starsze?

Drżenie rąk i całego ciała, problemy z pamięcią, bóle stawów – to jedynie kilka problemów, z którymi na co dzień zmagają się seniorzy. Nic więc dziwnego, iż samodzielne dbanie o higienę jest dla nich tak dużym wyzwaniem.

Niestety u większości podopiecznych myśl o wejściu do wanny może wiązać się z lękiem. Wstręt przed myciem dotyczy przede wszystkim osób chorych na Aizheimera lub demencje. W żadnym przypadku nie wolno seniora zmuszać, poniżać czy też wyśmiewać. Należy pamiętać o zachowaniu godności osoby starszej – czynności dotyczące higieny osobistej są bardzo intymne.

W celu zapewnienia podopiecznemu komfortu psychicznego zaleca się rozmawiać oraz nie wykonywać czynności związanej z toaletą mechanicznie i w pośpiechu. Warto także zapytać o to, czy kolejność wykonywanych czynności pasuje osobie starszej. Codzienny prysznic to podstawa higieny każdego człowieka – zapobiega on rozwijaniu się chorób skóry i zakażeniom. Dlatego też prysznic czy wanna dla seniora powinna być dostosowana do wszystkich użytkowników – nawet tych z ograniczoną motoryką.

Wanna dla seniora – czyli kąpiel osoby starszej

Rodzaj pomocy przy higienie osób starszych jest zależny od stopnia sprawności podopiecznego. Nieco inaczej wygląda kąpiel osoby leżącej a osoby mobilnej. W przypadku, gdy senior jest mobilny, warto zachęcić go do kąpieli w łazience. Aby cały proces przebiegł we właściwy sposób, zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego. Pomieszczenie, brodzik prysznicowy czy wanna dla seniora powinny zawierać odpowiednie maty antypoślizgowe, które w znacznym stopniu redukują ryzyko upadku i związanych z nim kontuzji.

Warto również pamiętać o zamocowaniu krzesełka lub plastikowych uchwytów – osoba starsza poczuje się znacznie pewniej. Seniorzy o wiele dotkliwiej odczuwają zmiany temperatur, dlatego trzeba zadbać o to, aby w łazience panowała odpowiednia temperatura, a po kąpieli można zaoferować podopiecznemu ciepły szlafrok lub ręcznik.

Jak wygląda higiena osoby starszej leżącej?

Osoby leżące wymagają szczególnej uwagi opiekuna. Powinno się stosować specjalne gąbki oraz myjki. Można także korzystać z wody oraz preparatów do pielęgnacji skóry seniora. Dużym udogodnieniem są produkty bez spłukiwania – pianki i kremy, które można stosować w okolicach intymnych. Należy jednak zadbać o miejsca najbardziej podatne na podrażnienia – krocze oraz pachy. Podstawowe wyposażenie opiekuna powinno zawierać również pieluchomajtki, wkładki higieniczne oraz podkłady, które wspierają higienę osób starszych cierpiących na inkontynencję.

U osób unieruchomionych mogą pojawić się problemy z odleżynami. Warto pamiętać, by dokładnie osuszać i nawilżać skórę. Pomocny może okazać się masaż, który pobudzi mikrokrążenie w tkankach, jak i częste zmiany pozycji osoby obłożnie chorej.

Środki higieniczne przeznaczone dla osób starszych

Skóra seniora traci elastyczność, jest cieńsza oraz bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego higiena osób starszych wymaga większej uwagi oraz zastosowania specjalistycznych produktów pielęgnacyjnych. Niezwykle ważne jest natłuszczanie naskórka. Warto zaopatrzyć się w delikatne kosmetyki myjące (bez substancji zapachowych) oraz oliwkę. Wśród środków higienicznych dla osób starszych powinny znaleźć się także kremy bez barwników posiadające w swoim składzie d-pantenol lub alantoinę, jak i mokre chusteczki z aloesem. Mocznik oraz gliceryna to substancje, które także zapobiegają utracie wody przez naskórek.