Skąd się bierze i jak zwalczać zatwardzenia u dziecka

Skąd się bierze i jak zwalczać zatwardzenia u dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecka jego układ pokarmowy jest jeszcze słabo ukształtowany. Z tego powodu musisz liczyć się z licznymi przykrymi niespodziankami, takimi jak biegunki, ulewanie, kolki i zaparcia u niemowlaka. Na szczęście z biegiem czasu słabną, ale zanim to nastąpi, maluch musi się trochę pomęczyć, a Ty razem z nim.

Zatwardzenie u dzieci – skąd się bierze?

Zatwardzenie u dzieci jest jednym z bardziej uciążliwych schorzeń, szczególnie u niemowlaków. Zanim zaczniesz wpadać w panikę, uświadom sobie to, że układ pokarmowy Twojego dziecka dojrzewa. Po drugie, stolec maluszka od 4. miesiąca życia ma inną konsystencję w zależności od tego, czym jest karmione. Istotne jest to, czy dziecko pije mleko z butelki, czy matka karmi je piersią.

Zatwardzenie u dzieci może też mieć inne pochodzenie niż tylko to związane ze słabo funkcjonującym układem pokarmowym dziecka. Spory wpływ ma też wstrzymywanie wypróżniania się, sytuacje stresogenne, rozłąka z rodzicami, ale też zbyt wczesny czas sadzania na nocniku.

Zaparcia u niemowlaka – rozwiąż problem skutecznie!

Po pierwsze warto wiedzieć, jak może objawiać się zatwardzenie u niemowlaka. Zanim dziecko wypróżni się, to jest płaczliwe, traci apetyt i może mieć wzdęty brzuszek. Zanim zaczniesz się martwić, poczekaj do trzech dni. Wcześniejsze działanie może być niepotrzebnie okupione stresem i podawaniem dziecku preparatów na zaparcia,

Od momentu rozszerzenia diety dziecka dbaj o to, aby była ona odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być pełen witamin i minerałów oraz innych wartościowych składników odżywczych. Oprócz tego pamiętaj też o dopasowaniu diety do wieku dziecka. Zadbaj o sporą ilość błonnika w jadłospisie i płynów, dzięki którym układ pokarmowy malucha będzie sprawniej pracował. Unikaj karmienia dziecka gotowaną marchewką, tartymi i pieczonymi jabłkami oraz bananami. Natomiast, kiedy dziecko podrośnie, podawaj mu pełnoziarniste pieczywo oraz płatki z pełnych ziaren zbóż.

Jeśli już dojdzie do problemów z wypróżnieniem się u Twojego dziecka, należy podawać mu leki o działaniu poślizgowym w czasie defekacji. Skuteczne mogą być także syropy, które wpływają na konsystencję stolca.

Zatwardzenie u dzieci można szybko pokonać. Zmień dietę malucha i dbaj też o to, aby się dużo ruszał. Aktywność fizyczna usprawnia działanie jelit i ogólnie wpływa na rozwój dziecka.