Sprzęt do ćwiczeń w domu

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Klub fitness czy siłownia to jedynie miejsce. Najważniejszy, poza ogólną atmosferą, jest tam sprzęt do ćwiczeń. Niegdyś poza hantlami i sztangami były tylko drabinki i atlas, obecnie ta oferta jest bardziej zróżnicowana. Jaki jest niezbędny sprzęt do ćwiczeń w domu?

O czym warto pamiętać, wybierając sprzęt do ćwiczeń w domu?

Najważniejsze, o czym warto pamiętać, decydując się na stworzenie własnej domowej siłowni to przede wszystkim odpowiednia ilość miejsca. W przypadku nieposiadania zbyt dużej przestrzeni zaleca się skupić na zakupie przyrządów treningowych, które łatwo złożyć i przechować. Osoby, które posiadają przestrzeń na zagospodarowanie sprzętem treningowym, mają nieco większe możliwości.

Co zyskujesz, kupując sprzęt do ćwiczeń w domu?

Do zalet posiadania domowej siłowni można zaliczyć przede wszystkim:

 • Oszczędność związana z brakiem opłat za karnet czy dojazd na siłownie,
 • Oszczędność czasu związana z podróżą na i z siłowni,
 • Większa koncentracja podczas domowych treningów,
 • Brak sytuacji, w których czeka się na wolny sprzęt.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – czego nie można pominąć?

Obecny rynek oferuje dość szeroką gamę produktów treningowych. Jednak są takie przybory i przyrządy, które są wręcz niezbędne. Podstawowy sprzęt do ćwiczeń w domu to:

 • Sztanga – jest do prosty przyrząd, który dla wielu osób stanowi podstawę do ćwiczeń całego ciała. Wbrew pozorom nie musi ona być duża. Zamiast standardowej sztangi olimpijskiej wystarczy mniejsza, o średnicy mniej więcej dwóch centymetrów, jaka stosowana jest na treningach typu pump.
 • Kettlebelle – to drugi przyrząd do ćwiczeń oporowych, który powinien znaleźć się w każdej domowej siłowni. Być może jest on mniej popularny od sztang, jednak nie warto z nich rezygnować podczas projektowania swojej domowej siłowni. To, co jest, niezbędne, to przecież nie tylko akcesoria do ćwiczeń statycznych, ale i bardziej dynamicznych.
 • Piłka fitness – sprzęt do ćwiczeń w domu powinien również uwzględnić akcesoria tego typu. Choć często niedoceniane, cechują się dość różnorakim zastosowaniem.
 • Step z podkładkami – step doskonale nada się do rozgrzewki. Szybki trucht ze stawianiem nóg na stepie w sposób zbliżony do wbiegania na schody pozwoli na szybkie zaktywizowanie mięśni.
 • Hantle – doskonale sprawdzają się nie tylko do trenowania siły jako takiej, ale również do kształtowania definicji mięśni. Przy stosowaniu hantli warto skupić się na liczbie powtórzeń, a nie na maksymalnym ciężarze.
 • Gumy oporowe – doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach oporowych, intensyfikując pracę mięśni w trakcie wykonywania określonych ćwiczeń.
 • Skakanka – dzięki niej możliwe jest wzmocnienie mięśni nóg – i to w sposób bardziej dynamiczny, niż przy przysiadach z obciążeniem. Co więcej, jest to idealny sprzęt do ćwiczeń w domu, który pozwala wykonać zarówno trening, jak i interwały.