W jakich sytuacjach warto wykorzystać olejek goździkowy?

W jakich sytuacjach warto wykorzystać olejek goździkowy?

Olejek goździkowy posiada wiele cennych właściwości, jednakże jego najważniejsze zaleta polega na odkażaniu oraz znieczulaniu. Właśnie z tego względu sięga po niego coraz większa ilość osób. Warto przekonać się jak go stosować oraz kiedy sprawdzi się najlepiej.

Olejek goździkowy – co to takiego?

W składzie oleju goździkowe występuje przede wszystkim eugenol oraz acetyloeugenol. Mowa głównie o olejku, który powstaje przy pomocy pąków kwiatów, gdyż w tym miejscu warto zaznaczyć, że również inne części rośliny używa się do produkcji tego typu preparatów. Eugenol sprawia, że olejek działa odkażająco oraz znieczula. Oprócz tego posiada również salicylan metylu, dzięki któremu działa na człowieka przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także rozgrzewająco. Wszystkie te cechy uwarunkowane są przekrwieniem skóry, co w omawianym przypadku jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że olejek goździkowy posiada małe ilości metanolu. Jest on szkodliwy dla człowieka, dlatego nie można przesadzać w trakcie jego stosowania.

Jakie właściwości posiada olejek goździkowy?

Prezentowany olejek posiada szereg właściwości, dlatego przede wszystkim korzysta się z niego w zakładach dentystycznych. Jest to związane z jego właściwościami dezynfekującymi oraz znieczulającymi. Warto mieć na uwadze, że eugenol znajduje się w większości płynów przeznaczonych do dezynfekcji jamy ustnej oraz kanałów zębowych. Występuje on również w wybranych cementach dentystycznych używanych w formie czasowych wypełnień. Oprócz profesjonalnych gabinetów olejek wykorzystuje się również w domowych zaciszach. Przede wszystkim w przypadku zmagania się z bólem zęba.

W dalszej kolejności warto wspomnieć o działaniu na skórę. Człowiek zmagający się z bólami mięśni oraz stawów odczuje znaczną ulgę, kiedy zastosowany zostanie omawiany środek. Olejek goździkowy to dobre rozwiązanie także w przypadku nerwobóli. Sprawia, ze skóra rozgrzewa się i znieczula, dlatego doskonale radzi sobie z bólem oraz dyskomfortem. Co ciekawe, olejek ten sprawdzi się tak samo dobrze w trakcie występowania ukąszeń owadów. Wiele osób sięga po niego, aby odgonić insekty i inne robactwo, które gryzie i dokucza.

To dobre rozwiązanie w trakcie zmagania się z infekcjami skórnymi. Jednakże nie należy przesadzać z jego ilością i dobrze jest rozcieńczyć go z innym olejem. Jest to związane z jego silnym działaniem. Już na końcu warto wspomnieć, że powinni korzystać z niego także alergicy. W ich przypadku dotyczy to właściwości niszczących roztocza, które powodują znaczny dyskomfort w życiu osób zmagających się z uczuleniem. Oprócz tego poprawia humor i sprawia, że wiele problemów przestanie wydawać się tak istotne jak miało to miejsce przed zastosowaniem olejku.