Wiosenne zadania ogrodowe: ostatni dzwonek na ich wykonanie

Wiosenne zadania ogrodowe: ostatni dzwonek na ich wykonanie

Przycinanie drzew i krzewów

Wiosenne porządki w ogrodzie powinny zaczynać się od przycięcia drzew i krzewów. Przycinanie pobudza je do wzrostu, a także pomaga w kształtowaniu roślin w sposób, w jaki sobie życzymy. W przypadku drzew szczególnie ważne jest usuwanie zbyt długich gałęzi, które mogą zostać uszkodzone przez silny wiatr lub śnieg. Warto także trzymać się tych samych linii, jeśli chodzi o kształtowanie korony.

Przygotowanie gleby

Kolejnym krokiem jest przygotowanie gleby. Zanim zaczniemy sadzić nowe rośliny, należy usunąć stare i uschłe liście, a także usunąć pozostałości po kopczykach chwastów. Następnie glebę należy wyrównać, a nawet lekko spulchnić. Można to zrobić za pomocą grabi lub motyki.

Nakładanie nawozów organicznych

Aby zapewnić glebie wszystko, czego potrzebuje do wzrostu roślin, należy nakładać nawozy organiczne. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub samemu wykonać je w domu. Przed nawożeniem gleby należy ją dokładnie spulchnić.

Sadzenie roślin

Kiedy gleba jest gotowa, można zacząć sadzić nowe rośliny. Najpierw warto zaplanować, gdzie posadzimy rośliny, a następnie przygotować odpowiednie dołki. Należy pamiętać o tym, aby dołki były około 2-3 razy szersze i głębsze od doniczek z roślinami.

Usuwanie chwastów

Chwasty są niezwykle niebezpieczne dla roślin, ponieważ pochłaniają wszystkie składniki odżywcze z gleby. Dlatego też należy regularnie je usuwać. Można to zrobić ręcznie lub zastosować środki chemiczne.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik w ogrodzie wymaga szczególnej uwagi. Wiosną trzeba go skosić i wygrabiać. Można też zastosować nawożenie. Warto także zadbać o to, by trawnik był dobrze podlewany.

Ochrona roślin przed szkodnikami

Niestety, rośliny w ogrodzie mogą być atakowane przez szkodniki. Dlatego też należy je regularnie sprawdzać i niezwłocznie zwalczać szkodniki, jeśli zostaną zauważone. Można to zrobić za pomocą środków chemicznych lub naturalnych.

Przygotowanie na sezon letni

Wiosna to także odpowiedni czas na przygotowanie się do sezonu letniego. Należy zadbać o odpowiednie nawadnianie ogrodu, dlatego też warto zainstalować system automatycznego nawadniania. Warto także przygotować meble ogrodowe i wybrać odpowiednie dodatki, takie jak parasole ogrodowe, czy też huśtawki.
Wiosenne porządki w ogrodzie są bardzo ważne, aby zapewnić naszym roślinom wszystko, czego potrzebują do wzrostu. Przed końcem wiosny należy przyciąć drzewa i krzewy, przygotować glebę, nakładać nawozy organiczne, sadzić rośliny, usuwać chwasty, pielęgnować trawnik, chronić rośliny przed szkodnikami i przygotować się na sezon letni. Dzięki tym wszystkim czynnościom nasz ogród będzie piękny i zdrowy.