Wolne rodniki – czym są i jakie choroby powodują?

Wolne rodniki – czym są i jakie choroby powodują?

Wolne rodniki są naturalnie występującymi cząsteczkami w organizmie człowieka. Nie mamy się czym martwić, jeśli równowaga między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami jest zachowana. Wiele czynników sprawia jednak, że ta równowaga zostaje zachwiana, przez co po organizmie wędruje coraz więcej wolnych rodników. To znacznie przyspiesza proces starzenia się oraz zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Czym są wolne rodniki?

Wolnymi rodnikami są atomy, które nie posiadają swojej pary. Tlenowe atomy wędrujące po naszym organizmie powinny posiadać parzystą liczbę elektronów, jednak czasem dochodzi do sytuacji, kiedy elektrony się gubią. To wtedy atom tlenowy traci swoją równowagę i zaczyna szukać elektronu w swoim otoczeniu. Odbiera go innemu atomowi. W ten właśnie sposób powstają wolne rodniki.

Jakie choroby powodują wolne rodniki?

Do wielu poważnych schorzeń przyczyniają się wolne rodniki. Przede wszystkim wywołują miażdżycę. Wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne, a ponadto odpowiadają za utlenianie lipidów, co prowadzi do odkładania się tłuszczu na ściankach ważnych arterii w organizmie człowieka.

Wolne rodniki bardzo często atakują mózg. Stanowią przyczynę takich chorób, jak choroba Parkinsona, Alzheimera, demencja czy udary. Ponadto wolne rodniki odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry. Ich występowanie prowadzi do egzemy, łuszczycy czy poważnych nowotworów skóry. Wolne rodniki niezwykle często atakują także nerki, żołądek, trzustkę oraz jelita. Wpływają na rozwój cukrzycy, nieżytów dwunastnicy oraz żołądka. Stany zapalne nerek, niewydolność trzustki i nerek, a także nowotwory w obrębie układu wydalniczego i przewodu pokarmowego bardzo często powodowane są zbyt dużą ilością wolnych rodników.

Jak pozbyć się wolnych rodników?

Pozbywanie się wolnych rodników to bardzo długi i żmudny proces. Przede wszystkim powinniśmy dostarczać organizmowi substancji bogatych w antyoksydanty, które zajmują się wyłapywaniem wolnych rodników i unieszkodliwianiem ich. W diecie każdego z nas powinny znaleźć się produkty bogate w przeciwutleniacze. Skutecznymi przeciwutleniaczami są witamina E, witamina C oraz selen.

Same przeciwutleniacze to nie wszystko, jeśli tylko w naszym organizmie zabraknie glutationu. Jest to główny przeciwutleniacz, który sprawia, że wszystkie inne działają prawidłowo. By organizm mógł poradzić sobie z wolnymi rodnikami, konieczna jest synteza glutationu. By tak się działo, należy dostarczyć mu odpowiedniego materiału do jego produkcji, a mianowicie – aminokwasów.

Farmakologiczne zwalczanie wolnych rodników

Skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników są preparaty bogate w kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Odpowiada ona za zwalczanie chorób przez nasze ciało oraz regulację pracy białych krwinek zajmujących się odpornością. Z tego powodu, podczas przeziębienia czy grypy, warto korzystać z produktów bogatych w witaminę C, np.: Gripex Hot Max, Febrisan, FervexTheraflu czy Polopiryna Complex. Zajmą się one nie tylko zwalczaniem choroby, ale także skutecznie zmniejszą ilość wolnych rodników.